Ułatwienia w rozliczaniu podatku VAT w zawarte w pakiecie SLIM VAT 3
W ramach SLIM VAT 3:
- Zrezygnowano z wymogu przeprowadzania rocznej korekty VAT naliczonego, o ile finalny wskaźnik sprzedaży jest niższy i nie różni się więcej niż o 2 punkty procentowe od wskaźnika początkowego (wcześniej konieczna była korekta nawet przy różnicy jednego punktu procentowego);
- Próg sprzedaży dla małego podatnika VAT podniesiony został do 2 mln euro rocznie;
- Zaprowadzono metodę korygowania transakcji rozliczanych w ramach OSS oraz IOSS, kiedy podatnik nie korzysta już z procedur zainicjowanych przez tzw. pakiet e-commerce; jak również uściślono zasady alokacji dostaw łańcuchowych realizowanych za pomocą interfejsu elektronicznego;
- Podwyższono limit, który umożliwia przyjęcie stosunku 100%, jeżeli przekracza on 98% – limit ten zwiększono z 500 zł do 10 tys. zł;
- Uregulowano kwestię w zakresie przekazywania środków między rachunkami VAT w grupie- wprowadzono możliwość przekazywania środków finansowych z rachunku VAT członka grupy VAT na rachunek VAT jej przedstawiciela.
Zmniejszenie formalności w obrocie międzynarodowym
Resort w ustawie o SLIM VAT3 3 zrezygnował z wymogu posiadania faktur dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów WNT przy odliczaniu podatku VAT naliczonego z tego tytułu.
Zmiany w korekcie WDT do stawki 0% VAT
SLIM VAT 3 daje możliwość uwzględnienia stawki 0% WDT w ramach korekty podatku należnego w momencie, kiedy powstaje zobowiązanie podatkowe.
Ustawa SLIM VAT 3 dała podatnikom możliwość rozliczenia transakcji WDT z stawką 0% w ewidencji JPK_V7 za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiło zobowiązanie podatkowe na skutek określonej dostawy towarów w ramach WDT.
Poprawka JPK_V7 oraz podsumowującej informacji VAT-UE może być więc zastosowana za okres rozliczeniowy, w którym polski podatnik wystosował fakturę potwierdzającą WDT. Nie może to nastąpić jednak później niż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przeprowadzono WDT (eksport towaru z Polski do kraju partnera UE).
Zmiany w zakresie momentu odliczenia VAT z tytułu WNT w SLIM VAT 3
Nowe przepisy SLIM VAT 3 dotyczące podatku VAT umożliwiają podatnikowi odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu towaru od kontrahenta z UE w miesiącu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy.
Chcesz wdrożyć w swojej firmie system ERP zgodny z polskimi przepisami podatkowymi?
Skontaktuj się z nami już dziś i zobacz co możemy Ci zaproponować!
Poprawa płynności finansowej przedsiębiorców
W ramach pakietu SLIM VAT 3 podniesiono limit małego podatnika VAT do 2 mln euro. To przyczyni się do wzrostu liczby podatników, którzy będą mogli korzystać z metody kasowej oraz rozliczenia kwartalnego w VAT. Ta zmiana decydowanie ułatwi życie podatnikom i ułatwi rozliczanie podatku VAT.
Dodatkowo w pakiecie SLIM VAT wprowadzono szereg zmian wpływających pozytywnie na płynność finansową firm:
- Zastosowano możliwość dysponowania środkami na rachunku VAT przez przedstawiciela grupy VAT. Od 1 lipca 2023 roku (od momentu kiedy możliwe stało się tworzenie grup VAT), przedstawiciel stał się odpowiedzialny za opłacanie VAT za całą grupę.
- Rozszerzono zakres wykorzystania środków z konta VAT na pokrycie innych zobowiązań podatkowych, takich jak podatek od sprzedaży detalicznej, podatek tonażowy czy tzw. podatek od małpek.
- Wprowadzenie prostszego mechanizmu split payment dla faktoringu, poprzez stworzenie dodatkowej opcji uniknięcia odpowiedzialności solidarnej w przypadku zmiany podmiotu świadczącego usługi faktoringu.
Złagodzenie przepisów dotyczące sankcji VAT w ramach SLIM VAT 3
- Redukcja preferencyjnych stawek w zakresie sankcji VAT z 20% do 10%, a także z 15% do 5%;
- Zaniechanie automatycznego nakładania sankcji VAT – kierownik Urzędu Skarbowego lub Urzędu Kontroli Skarbowej ma możliwość rezygnacji z ich nałożenia w specyficznych sytuacjach.
Uproszczenia w zakresie ewidencji sprzedaży, fakturowania i dokumentowania transakcji
Wdrożone zostały procedury upraszczające proces raportowania rozliczeń związanych z wystawieniem faktur. Dostosowano kryteria wystawiania faktur do standardów e-paragonów, oraz zarządzania rejestrami sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. W tym zakresie, umożliwiono podmiotom podatkowym rezygnację z obowiązku wydruku dokumentów fiskalnych. Oznacza to brak konieczności drukowania raportów fiskalnych i dokumentów niefiskalnych z kas rejestrujących online (w tym wirtualnych).
Ułatwienie i precyzyjniejsze doprecyzowanie kursów dla faktur korygujących, zarówno tych zwiększających jak i zmniejszających wartość transakcji. W ramach tych zmian wprowadzono możliwość użycia jednego, wspólnego kursu waluty obcej dla wystawienia faktury korygującej zbiorczej na minus z dnia poprzedniego w stosunku do dnia wystawienia korekty.
Rozszerzenie zakresu zwolnienia z VAT w ramach SLIM VAT 3
Wprowadzono modyfikacje dotyczące zwolnień z VAT i opłat celnych dla importu produktów przeznaczonych dla placówek dyplomatycznych.
Od kiedy obowiązuje SLIM VAT 3?
SLIM VAT-3 obowiązuje od 1 lipca 2023 roku.