Krajowy System e-Faktur (KSEF):
gotowe rozwiązania dla przedsiębiorców w Comarch ERP

W lipcu 2024 roku, polski biznes wkroczy w nową erę ustrukturyzowanego obrotu e-Fakturami. Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) stanowi przełom, do którego systemy Comarch ERP są już przygotowane. Obowiązek korzystania z systemu dotknie większość przedsiębiorstw, zmieniając zasady gry w fakturowaniu, dlatego już teraz możesz skorzystać z bezpłatnego okresy wymiany danych z KSeF do 31 marca 2024 roku.

Jeżeli posiadasz system Comarch ERP przetestuj za darmo Comarch KSeF i bądź gotowy na nadchodzące zmiany!

Krajowy System e-Faktur (KSeF)- czy jest obowiązkowy i jakie daje korzyści?

System e-Faktur, funkcjonujący w Polsce od początku 2022 roku, umożliwia użytkownikom dobrowolne przesyłanie i zarządzanie ustrukturyzowanymi fakturami. KSeF wspiera przekazywanie danych, a także tworzenie, odbiór, archiwizację i udostępnianie ustrukturyzowanych dokumentów faktur w ramach transakcji biznesowych.

Począwszy od lipca 2024 roku, wszyscy podatnicy VAT zarejestrowani w Polsce będą zobowiązani do korzystania z KSeF do wystawiania ustrukturyzowanych faktur. Dotyczy to zarówno transakcji krajowych, jak i zagranicznych, realizowanych między przedsiębiorstwami (B2B) oraz w relacjach z organami publicznymi (B2G).

Transakcje z udziałem osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej (B2C) nie są objęte wymogiem e-fakturowania.

Z kolei obowiązek korzystania z KSeF w przypadku podatników zwolnionych z VAT zostanie wprowadzony dopiero z początkiem 2025 roku.

Co to jest i jak działa Krajowy System e-Faktur (KSeF)?

Krajowy System e-Faktur, czyli KSeF, to zintegrowany system należący do Ministerstwa Finansów. Umożliwia on przedsiębiorcom otrzymywanie oraz udostępnianie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych. W efekcie, każda e-faktura wytworzona przez firmę jest przekazywana do odbiorcy za pośrednictwem KSeF.

Inaczej mówiąc Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest platformą informatyczną zaprojektowaną do zarządzania cyfrowymi fakturami – ich tworzeniem, odbiorem oraz archiwizacją. Dzięki temu systemowi każda faktura elektroniczna wysyłana przez przedsiębiorcę dociera do adresata poprzez KSeF.

KSeF standaryzuje procesy rozliczeń między firmami, usprawnia wymianę informacji między przedsiębiorcami a organami skarbowymi, a także przyczynia się do ograniczenia zagrożeń związanych z oszustwami podatkowymi.

Dowiedz się więcej o KSeF z naszego bloga

ksef
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

E-faktury: Kompleksowy przewodnik po elektronicznym fakturowaniu

E-faktury stają się normą w polskim biznesie, a Krajowy System E-faktur zmienia oblicze księgowości. Jakie korzyści niesie za sobą cyfrowa rewolucja? Odkryj nowe możliwości, poznaj prawne aspekty i zanurz się w przyszłość finansów. Czytaj dalej i bądź na bieżąco!

ksef
Blog ekspercki
Aleksandra Antczak

KSEF i dostosowanie systemów Comarch – Integracja z rynkiem elektronicznym

Krajowy System Elektronicznej Faktury (KSEF) to nowoczesne rozwiązanie wprowadzone przez polski rząd w celu ułatwienia i uproszczenia procesu wystawiania, wysyłki oraz przechowywania faktur. System ten ma na celu usprawnić działanie przedsiębiorstw oraz przyspieszyć procesy związane z rozliczeniami.

Terminy wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)?

Okres dobrowolnego korzystania z KSeF

Wprowadzony 1 stycznia 2022 roku, Krajowy System e-Faktur (KSeF) na obecnym etapie jest opcją dobrowolną. W tej wstępnej fazie, ustrukturyzowane e-faktury są jednym z dozwolonych sposobów dokumentowania transakcji w obrocie gospodarczym, obok tradycyjnych faktur papierowych oraz innych form elektronicznych, takich jak faktury w formacie PDF. Obecnie, by e-faktury przesyłane poprzez KSeF były akceptowane, wymagana jest zgoda odbiorcy na ich odbiór w ten sposób.

Obowiązek korzystania z KSeF

Wygląda na to, że wymóg korzystania z e-faktur zostanie ustanowiony od 1 lipca 2024 roku. Jednakże, podatnicy, którzy są zwolnieni z VAT ze względów podmiotowych, otrzymają czas na dostosowanie się do nowych regulacji do 1 stycznia 2025 roku.

Dlaczego Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest tak istostny?

Podmioty, które są zobowiązane do korzystania z KSeF

Wygląda na to, że obowiązek stosowania KSeF dotyczyć będzie:

- przedsiębiorców zarejestrowanych jako aktywni płatnicy VAT (zaczynając od 1 lipca 2024),

- przedsiębiorców, którzy są zwolnieni z VAT (począwszy od 1 stycznia 2025),

- podatników, którzy są zarejestrowani w Polsce w ramach specjalnej procedury unijnej OSS i mają polski NIP (od 1 lipca 2024).

Korzyści związane z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF)?

- Skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 40 dni.

- Ujednolicenie formatu faktur, co minimalizuje ryzyko popełnienia błędów na dokumentach.

- Cyfryzacja procesu fakturowania, eliminująca potrzebę wysyłania faktur tradycyjną pocztą czy mailem.

- Zwiększenie prędkości wymiany informacji między partnerami biznesowymi oraz usprawnienie procesów rozliczeniowych – faktury ustrukturyzowane są dostępne dla odbiorcy niemal natychmiast, co automatyzuje procesy księgowe.

- Eliminacja ryzyka duplikacji faktur – faktury nie mogą zostać zagubione czy zniszczone.

- Możliwość monitorowania cyklu życia faktury, co gwarantuje, że faktura dotarła do adresata.

- Standaryzacja procesu korygowania faktur – wszelkie błędy na fakturach przesyłanych do KSeF będą mogły być korygowane tylko za pomocą faktur korygujących, bez potrzeby tworzenia not korygujących.

- Brak konieczności fizycznego przechowywania faktur papierowych – faktury ustrukturyzowane są przechowywane i zabezpieczane w systemie KSeF przez 10 lat, co eliminuje potrzebę ich archiwizacji w odrębnych systemach informatycznych przedsiębiorstw.

Integracja Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) z systemami Comarch ERP

Aktualne wersje Comarch ERP oferują szereg funkcji wspierających interakcje z Krajowym Systemem e-Faktur, w tym uwierzytelnianie i zarządzanie e-fakturami.

Klienci korzystający z Comarch ERP mogą wysyłać faktury do KSeF zarówno na platformę demonstracyjną, jak i produkcyjną. Bezpłatny okres próbny integracji z KSeF w systemach Comarch ERP trwa do 31 marca 2024 roku!

Zachęcamy do skorzystania z naszego intuicyjnego rozwiązania KSeF w Comarch ERP!

Aby móc korzystać z darmowej komunikacji z KSeF, wystarczy odpowiednio skonfigurować system, zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przy wprowadzeniu najnowszej wersji systemów ERP na rynek.

Korzystanie z wymiany danych w KSeF w Coamrch ERPpozwoli na

Szukasz wsparcia w zakresie KSef?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50