Czym jest system WMS? Jak wybrać właściwy?

WMS Comarch Sedkomp
System WMS (Warehouse Management System), to magazynowy system informatyczny. W jakim celu się go stosuje, jakie wykazuje walory i jak wybrać ten najlepszy system magazynowy WMS, aby działał sprawnie i zgodnie z indywidualnymi potrzebami prowadzonego przedsiębiorstwa? Warto wiedzieć, jak efektywnie i wydajnie mogą funkcjonować wszelkie procesy magazynowe. Sprawdź, jak działa system WMS i zainwestuj w oprogramowanie magazynowe najlepszej jakości.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Definicja systemu WMS (Warehouse Management System)

Przechowywanie i zarządzanie w ramach dyspozycji towaru w magazynie, są to kwestie kluczowe, biorąc pod uwagę każde przedsiębiorstwo produkcyjne, czy firmy działające w branży e-commerce. Składowanie produktów w odpowiednich miejscach, kompletowanie paczek, wydawanie towaru w magazynie czy jego sprawne poszukiwanie w odpowiednich działach, wszystkie te działania mają wpływ na przepływ towarów, aż do momentu ich trafienia do ostatecznego konsumenta. Tu nie ma miejsca na najmniejsze błędy i pomyłki, a logistyka oraz całościowe podejście do zarządzania magazynem muszą być skupione na idealnie dobranym systemie. Właśnie WMS pozwala nadzorować i wykonywać w pełnej sprawności wszelkie operacje magazynowe.

Co to jest system WMS? Co to znaczy system procesów magazynowych? Na początku warto zaznaczyć, że program WMS jest w całości informatyczny, co pozwala koordynować pracę na magazynie również zdalnie. Na jakie korzyści z wdrożenia systemu WMS mogą liczyć przedsiębiorstwa? Zalet tak innowacyjnego rozwiązania jest wiele, zaczynając od skrócenia czasu kompletacji zamówień, poprzez całkowitą kontrolę nad przepływem towarów, aż po rejestr wydawanych produktów. Walorów, jakie wykazują systemy zarządzania magazynem, jest jednak znacznie więcej.

Zalety korzystania z WMS w magazynie

System WMS sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku dużych przedsiębiorstw, które obsługują różnego rodzaju zamówienia dla wielu odbiorców. W system zarządzania magazynem WMS z powodzeniem mogą również inwestować także mniejsze firmy, przede wszystkim te, które w swojej ofercie mają różnorodne propozycje dla ostatecznych klientów, istotą ich działalności jest szeroko pojęta produkcja oraz podmioty, które prowadzą sprzedaż z wykorzystaniem różnych gałęzi i kanałów dystrybucji. Informatyczny system magazynowy sprawdzi się wtedy doskonale, aby uniknąć pomyłek na etapie przechowywania towaru, kompletowania zamówień czy ich wydawania.

Wdrożenie systemu WMS pozwala usprawnić najważniejsze procesy związane z automatyką magazynową. Firmy mogą liczyć w szczególności na takie korzyści, jak:

  • sprawna wymiana danych,
  • kontrola stanów magazynowych,
  • prosta lokalizacja towaru,
  • podniesienie efektywności procesów logistycznych,
  • usprawniony proces inwentaryzacji,
  • unormowanie procesów przyjęcia towaru, jego składowania i wydawania,
  • lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej,
  • pomoc w kompletowaniu paczek,
  • minimalizacja kosztów magazynowania,
  • możliwa integracja systemu w razie konieczności korzystania z innego magazynu,
  • integracja WMS z platformami e commerce,
  • nowatorskie zarządzanie magazynem na podstawie danych w czasie rzeczywistym.

Jeśli wiesz już, co to jest WMS, warto teraz sprawdzić, jak system do zarządzania stanami magazynowymi działa w praktyce.

Opis systemu WMS

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że aby system WMS mógł przekazywać tylko wartościowe treści i rzeczywiście być przydatnym, program informatyczny musi być dopasowany do potrzeb konkretnej działalności. Ustawienia nie mogą być uniwersalne, należy skupić się na realnych wymaganiach w zakresie takiego systemu zarządzania magazynem WMS. Co więcej, ważne jest, aby system zawierał informacje eksperckie, a w celu optymalnego zarządzania procesami logistycznymi konieczne jest również doświadczenie dostawcy. Właśnie dlatego należy wybierać systemy WMS prestiżowe, oferowane przez liderów rynku.

Podstawowe funkcje systemu WMS

W każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym konieczne jest wdrożenie sprawnych systemów do zarządzania magazynem jako kluczowego etapu działalności. W wyborze systemu WMS należy uwzględnić indywidualne wymagania, ale również zależności zachodzące w danych procesach magazynowych. Do podstawowych funkcji systemu WMS streamsoft verto zalicza się:

  • grupowanie zamówień,
  • standardy przyjęcia dostaw,
  • odnajdywanie właściwej lokalizacji towarów w magazynie,
  • zarządzanie wysyłkami.

Co więcej, WMS to inteligentny system, który działa w czasie rzeczywistym i może być traktowany jako integralna część systemu ERP. W centrach logistycznych warto zadbać o to, aby program magazynowy połączony był w inną działalnością firmy, na przykład związaną z marketingiem czy komunikacją z ostatecznym klientem. Nierzadko realizowane na magazynie procesy są kompatybilne z akcjami wysyłania newslettera z listy mailingowej czy korespondencją w celu zapisania indywidualnych ustaleń z nabywcą konkretnych produktów.

Chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie i chcesz łatwo zarządzać magazynem?

Skonsultuj się z naszym ekspertem i umów się na prezentację!

Możliwości zintegrowania z innymi systemami zarządzania magazynem (ERP, TMS)

Dobry system WMS to nie tylko program magazynowy, ale również część całościowego systemu ERP to zarządzania działalnością firmą na różnych płaszczyznach. Integrowanie go z systemami ERP pozwala jeszcze sprawniej realizować wszelkie operacje, których finałem ma być minimalizacja kosztów i maksymalizacja zysków.

Przykłady systemów WMS

System magazynowe WMS sprawdza się doskonale w przypadku prowadzenia magazynów w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, ale również we wszystkich e-sklepach, które oferują zróżnicowany asortyment, a sprzedaż prowadzą nie tylko za pośrednictwem swojej strony internetowej, ale z wykorzystaniem różnych gałęzi sprzedażowych. To doskonała opcja dla biznesów, które wdrażają dropshipping.

Wybór właściwego systemu WMS

Jak wybrać system WMS, który spełni oczekiwania danego przedsiębiorstwa? Bardzo często system zarządzania magazynem wybierany jest nie na podstawie dostępnych funkcji czy możliwości ustawień, ale biorąc pod uwagę jego cenę. Ile kosztuje system WMS i czy inwestor ponosi dodatkowe koszty w ramach jego wdrożenia? Wszystko zależy od wybranego modelu programu, jego właściwości i możliwości. Należy jednak wskazać, że inwestycja w system WMS zwraca się niezwykle szybko.

magazyn erp

Określenie potrzeb i wymagań magazynu

To podstawa, jeśli system WMS ma działać sprawnie i rzeczywiście wpływać na efektywność podejmowanych w magazynie działań. Firma powinna wziąć pod uwagę problemy, z którymi boryka się w ramach aktualnego zarządzania powierzchnią magazynową, ale również oczekiwania i efekty, jakie system ma przynieść.

Porównanie dostępnych systemów WMS

W branży dostępne są różne systemy WMS, a przedsiębiorstwa nierzadko mają problem z wybraniem tego najlepszego. Zawsze warto stawiać na wiedzę i doświadczenie dostawcy, fachowe doradztwo i indywidualne podejście do każdego klienta. Dobrze jest również sprawdzić, czy dostawca systemu posiada niezbędne uprawnienia i certyfikaty i jaki poziom bezpieczeństwa, chociażby w zakresie zarządzania danymi oferuje.

Wsparcie techniczne i szkolenia oferowane przez producenta

Doskonałą opcją dla firm, które zdecydują się na inwestycję w system WMS, jest wybór takiego producenta, który oferuje nie tylko sam program i jego wdrożenia, ale również pomoc techniczną już podczas jego wykorzystywania. Co więcej, chociaż system WMS najczęściej jest intuicyjny i prosty w obsłudze, to jednak jego użytkownik powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie jego funkcjonowania oraz optymalizacji, aby wdrożyć konkretne ustawienia. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych szkoleń, które dla swoich klientów organizuje dostawca programu.

magazyny erp

Koszty implementacji i utrzymania systemu

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje system WMS i jakie opłaty wiążą się z jego wykorzystywaniem, wyślij na adres mailowy dostawcy konkretne zapytanie. Szybko otrzymasz ofertę „szytą na miarę” potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Rozpocznij wdrażanie WMS w Twoim magazynie

Zacznij przygodę z WMS i spraw, aby zarządzanie magazynem w Twojej firmie było nie tylko proste i bezbłędne, ale również innowacyjne i nowoczesne. To jeden z czynników, który pozwoli Ci uzyskać przewagę konkurencyjną w branży, w której działa firma.

Aleksandra Antczak
Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Picture of Aleksandra Antczak

Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
lean management
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

Lean management – co to jest i dlaczego warto znać tę ideę?

Lean Management – w odróżnieniu od akademickich strategii zarządzania – jest koncepcją inspirowaną sprawdzonymi i efektywnymi praktykami przemysłowymi. To system ukierunkowany na generowanie coraz wyższych zysków dzięki tworzeniu maksymalnej wartości dla klienta przy jednoczesnym wykorzystaniu minimalnych zasobów. Sprawdź, jak wykorzystać to podejście biznesowe w praktyce i jakie narzędzia mogą okazać się szczególnie pomocne.

inwentaryzacja
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

Inwentaryzacja po nowemu – z nami możesz ją przyspieszyć!

Okresowe ustalania lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistych stanów magazynowych i wartości majątku firmy to coś więcej niż obowiązek wynikający z Ustawy o Rachunkowości. Sporządzenie precyzyjnego spisu faktycznego wszystkich rzeczowych i finansowych składników majątkowych zapewnia również ciągłość procesów magazynowych, ułatwia dostęp do danych dotyczących towarów oraz daje szanse na wykrycie ewentualnych błędów i nadużyć. Aby usprawnić realizację tych zadań, warto skorzystać z możliwości, jakie daje system Comarch WMS.

KSEF W COMARCH
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

System ERP – ile kosztuje?

Decyzja o zakupie i wdrożeniu systemu ERP ma charakter strategiczny, dlatego powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Proces identyfikacji i oceny wymagań pozwala ustalić, czy firma dysponuje odpowiednimi zasobami, aby zaimplementować tak rozbudowane rozwiązanie. Sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się ta inwestycja i co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania.