Cyberataki w Polsce- hakerzy atakują polskie firmy

Cyberataki to działania, których celem jest nielegalne uzyskanie dostępu do komputerów lub sieci komputerowej, zniszczenie lub zmodyfikowanie danych, a także wyłudzenie poufnych informacji lub pieniędzy. Cyberataki mogą być wykonywane za pomocą różnych metod, w tym złośliwego oprogramowania, phishingu i ataków DDoS. Mogą one mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa informacji i finansów, a także dla reputacji i działania firmy. Dlatego ważne jest, aby firmy stosować. Dowiedz się jakie środki bezpieczeństwa wdrożyć w firmie, aby chronić dane firmowe przed atakami.

Z naszego artykułu dowiesz się:

W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba ataków na polskie firmy oraz instytucje rządowe. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie odnotowuje się wzrost ataków typu phishing i malware. Próby wyłudzenia danych stają się codziennością funkcjonowania firm.

Powołując się na dane izraelskiej firmy Check Point Research, wzrost cyberataków w 2022 roku w Polsce wzrósł dwukrotnie w porównaniu do roku 2021. Prognozy odnośnie cyberbezpieczeństwa nie napawają optymizmem, bowiem szacuje się, że w 2023 roku nastąpi dalszy wzrost ataków hakerów i prób cyberataków organizowanych przez zorganizowane grupy cyberprzestępcze.

Analizując rynkowe trendy oraz koniunkturę, coraz więcej firm podnosi w swoich organizację kwestię bezpieczeństwa danych. Dzięki zastosowaniu cyfrowych środków technologicznych klienci biznesowi mogą mieć pewność, że ich dane firmowe są przechowywane w bezpiecznym miejscu i nie trafią w ręce osób niepowołanych. Instytucje, które nie udoskonalają wewnętrznej infrastuktury i lekceważą możliwości sztucznej inteligencji, są narażone na ataki hakerskie. Na szczęście, coraz więcej firm ma świadomość zagrożeń i przeznacza większe budżety na rozwiązania IT.

Cyberataki- największe zagrożenia dla firm

Od wielu lat firmy doświadczały ataków hakerskich, jednak to w ostatnich dwóch latach odnotowuje się tak znaczny ich wzrost. Zaawansowane ataki bardzo często mają na celu wyłudzenie danych uwierzytelniających. Celem ataków hakerskich jest zdobycie danych dostępowych za pomocą złośliwego oprogramowania oraz phishingu.

Biorąc ten fakt pod uwagę, ochrony danych firmowych i monitorowanie bezpieczeństwa staje się bardzo istotną kwestią w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Wiele firm boi się naruszenia bezpieczeństwa i ma wątpliwości, co do skuteczności wdrożonych procedur związanych z wyciekiem danych.

Jak podje portal KPMG, który przeprowadził badania na temat bezpieczeństwa w sieci, aż 69% firm przyznało, że najbardziej boi się zorganizowanych grup cyberprzestępczych. Wiele firm zagrożeń upatruje także wśród podkupionych lub niezadowolonych pracowników, którzy mogą próbować wykradać dane. Z kolei wśród firm posiadających systemy zabezpieczeń, tylko 19% firm deklaruje, że ich systemy zabezpieczenia danych są dojrzałe i kompletne.

Według tego samego raportu firmy KPMG „Barometr cyberbezpieczeństwa„, co trzecia firma deklaruje wzrost prób ataków na infrastrukturę firmową. Dodatkowo co trzecia badana firma przyznaje, że intensywność prób cyberataków znacząco nabrała na sile. Biorąc pod uwagę te dane, firmy powinny skupić się na zachowaniu odpowiedniego poziomu zabezpieczeń w celu ochrony wycieku danych osobowych, danych firmowych i ochronę tożsamości cyfrowej.

cyberbezpieczeństwo

2 główne bariery budowania bezpieczeństwa informatycznego- cyberbezpieczeństwa

Zgodnie ze wspomnianym wcześniej raportem 64% firm przyznało, iż ich zdaniem największą przeszkodą i barierą w budowaniu bezpieczeństwa i ochrony tożsamości cyfrowej są problemy kadrowe- brak wykwalifikowanych w zakresie cyberbezpieczeństwa pracowników. Ponad połowa badanych firm podaje, że drugim czynnikiem hamującym rozwój cyberbezpieczeństwa są niewystarczające budżety.

Skutki cyberataków

Głównym negatywnym skutkiem cyberataków dla firm jest utrata danych oraz reputacji oraz straty finansowe. Zagrożenie bezpieczeństwa infrastruktury jest w ostatnich latach duże. Polska znajduje się w czołówce listy państw narażonych na cyberprzestępczość. Polskie organizacje narażone są na wzmożone ataki hackerskie i utratę danych. Dodatkowo często zorganizowane grupy hakerów próbują wyłudzać pieniądze od ofiar ataków. Ochrona danych firmowych to niezwykle ważna kwestia, aby uniknąć negatywnych skutków cyberprzestępczości.

Chcesz wdrożyć bezpieczny system ERP w swojej firmie, a może potrzebujesz wdrożyć dodatkowy system zabezpieczenia danych?

Skonsultuj się z naszym ekspertem i umów się na prezentację!

Jak chronić firmę przed cyberatakami?

Współczesne przedsiębiorstwa przykładają szczególną uwagę do kwestii bezpieczeństwa i starają się chronić przed cyberprzestępcami. Z mojego doświadczenia wynika, że duża część klientów zapomina, iż główną linię obrony w sytuacji cyberzagrożenia stanowią pracownicy zatrudnieni w firmie. Dlatego też tak ważne jest, aby mieli pełną świadomość, jak duże znaczenie ma cyfrowe bezpieczeństwo firmy. Regularne szkolenia, przypominanie o procedurach postępowania i aktualizowanie informacji dotyczących dobrych praktyk bezpieczeństwa to klucz do sukcesu – wyjaśnia ekspert z Sedkomp.

Jak zabezpieczyć firmę przed atakami hakerskimi?

Ataki phishingowe:

  • nie klikaj w nieznane linki,
  • nie otwieraj załączników w niezweryfikowanych mailach,
  • nie udzielaj poufnych informacji nieznajomym,
  • sprawdzaj końcowki adresów mailowych,
  • zadbaj o to, aby hasło dostępowe było trudne do odgadnięcia (używaj silnych haseł).

Małe firmy nie są narażone na ataki hakerskie w takim stopniu jak duże przedsiębiorstwa, niemniej nie oznacza to, że nie powinny dbać o stan cyberbezpieczeństwa. Dane klientów oraz inne poufne dane firmowe powinny być odpowiednio chronione. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez szyfrowanie. To jedyny pewny sposób zapewnienia ochrony informacji, zarówno tych przechowywanych na serwerze, jak i przesyłanych do innych lokalizacji.

Szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa

Ochrona danych firmy to kwestia podnoszona niezwykle często. Mimo że zagrożenie cyberatakami nie maleje i największego zagrożenia firmy upatrują się w grupach przestępczych, warto edukować pracowników a przede wszystkim inwestować w rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i stale monitorować bezpieczeństwo.

Stosowane w firmie zabezpieczenia mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiego stopnia ochrony danych. Jako przedsiębiorca nie możesz pozwolić sobie na wyciek aktualnych informacji dotyczących firmy i doprowadzenie do tego, że dane klientów trafią w niepowołane ręce.

Kopie zapasowe – backupy i odpowiednie procedury bezpieczeństwa

Wśród firm obawiających się ataków hakerskich zaobserwowano trend, że firmy zaczynają inwestować w bezpieczeństwo danych firmowych, czyli systemy zabezpieczeń oraz wykonywanie regularnych kopii zapasowych- backupów.

Jednym z ważniejszych czynników strategii cyberbezpieczeństwa jest posiadanie kopii zapasowych danych. Regularne wykonywanie backupów zabezpiecza przed całkowitą utratą danych u ofiar ataku hakerskiego. Oprócz wykonywania kopii zapasowych, niezwykle istotne jest przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu. O ten rodzaj bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej i cyberbezpieczeństwa dba nowoczesne narzędzie, aplikacja Comarch IBARD.

Bezpieczeństwo danych firmy i kopie zapasowe z Comarch IBARD

Obserwując trendy i wyciągając wnioski, polskie firmy powinny zabezpieczyć się na wypadek utraty newralgicznych danych. Co roku firmy padają ofiarą ataków hakerskich lub odnotowują próbę cyberataku. Firmy boją się utraty danych, dlatego proponujemy im usługę bezpiecznego przechowywania danych w chmurze- Comarch Ibard.

Comarch Ibard to profesjonalna usługa backup online w najbezpieczniejszej polskiej chmurze Comarch.

Funkcjonalności Comarch Ibard

Wybór odpowiedniego narzędzia, które będzie skutecznie wspierało firmę w zachowaniu cyberbezpieczeństwa może być proste. Nowoczesna aplikacją, którą oferujemy- Comarch IBARD skutecznie podniesie poziom bezpieczeństwa i zabezpieczy firmę przed niechcianymi incydentami bezpieczeństwa.

Comarch IBARD użytkownicy mogą korzystać w formie deskopowej oraz mobilnej. Jest to rozwiązanie elastyczne, używane przez tysiące firm i uznawane za najbezpieczniejszą chmurę w Polsce.

Dzięki dostępnej aplikacji mobilnej, kopie zapasowe danych dostępne są na wszystkich urządzeniach. Wielokanałowy dostęp do Comarch IBARD- poprzez aplikacje deskop, aplikację www, czy aplikację mobilną to ułatwienie dla użytkownika, który w prosty i szybki sposób może wykonać kopię zapasową plików i baz danych. Systemy bezpieczeństwa Comarch pozwala na szyfrowanie udostępnianych pliaków oraz na pełną synchronizację danych. Dane backupowane w Comarch IBARD przechowywane są w Comarch Data Center posiadających ośrodki w Polsce, Niemczech, Francji i USA. Dodatkowo Comarch Data Center posiada certyfikat  Zintegrowanego Systemu Zarządzania wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, co dodatkowo wzmacnia jego wiarygodność dotyczącą bezpieczeństwa.

Backup plików i baz danych
Synchronizacja danych na wielu urządzeniach
Przechowywanie danych w chmurze
Bezpieczne udostępnianie i szyfrowanie plików

Dla kogo dedykowany jest Comarch Ibard?

Comarch Ibard to usługa dedykowana małym, średnim firmom oraz dużym przedsiębiorstwom. Z Comarch Ibard mogą korzystać wszystkie firmy bez względu na wielkość. Dla największych firm oferta na usługę Comarch IBARD jest sprofilowana ze względu na większe wymagania. 
Comarch IBard jest także dostępny dla Klientów Comarch, korzystających z systemów Comarch ERP. Comarch Ibard jest w pełni zintegrowany z systemami Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.  

Zainwestuj w cyberbezpieczeństwo i zabezpiecz dane swojej firmy z Comarch Ibard. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

Jak chronić firmę przed cyberatakami?

Główną linię obrony w sytuacji cyberzagrożenia stanowią pracownicy zatrudnieni w firmie. Regularne ich szkolenia, przypominanie o procedurach postępowania i aktualizowanie informacji dotyczących dobrych praktyk bezpieczeństwa to klucz do sukcesu.

Aleksandra Antczak
Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Picture of Aleksandra Antczak

Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
lean management
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

Lean management – co to jest i dlaczego warto znać tę ideę?

Lean Management – w odróżnieniu od akademickich strategii zarządzania – jest koncepcją inspirowaną sprawdzonymi i efektywnymi praktykami przemysłowymi. To system ukierunkowany na generowanie coraz wyższych zysków dzięki tworzeniu maksymalnej wartości dla klienta przy jednoczesnym wykorzystaniu minimalnych zasobów. Sprawdź, jak wykorzystać to podejście biznesowe w praktyce i jakie narzędzia mogą okazać się szczególnie pomocne.

inwentaryzacja
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

Inwentaryzacja po nowemu – z nami możesz ją przyspieszyć!

Okresowe ustalania lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistych stanów magazynowych i wartości majątku firmy to coś więcej niż obowiązek wynikający z Ustawy o Rachunkowości. Sporządzenie precyzyjnego spisu faktycznego wszystkich rzeczowych i finansowych składników majątkowych zapewnia również ciągłość procesów magazynowych, ułatwia dostęp do danych dotyczących towarów oraz daje szanse na wykrycie ewentualnych błędów i nadużyć. Aby usprawnić realizację tych zadań, warto skorzystać z możliwości, jakie daje system Comarch WMS.

KSEF W COMARCH
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

System ERP – ile kosztuje?

Decyzja o zakupie i wdrożeniu systemu ERP ma charakter strategiczny, dlatego powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Proces identyfikacji i oceny wymagań pozwala ustalić, czy firma dysponuje odpowiednimi zasobami, aby zaimplementować tak rozbudowane rozwiązanie. Sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się ta inwestycja i co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania.