Dlaczego warto testować oprogramowanie?

COMARCH DMS
Testowanie oprogramowania to wieloetapowy proces, który pomaga wykryć wszelkie defekty, zapobiec ich powstawaniu oraz zwiększyć spójność i wewnętrzną jakość oprogramowania. W zależności od typu aplikacji testy mogą obejmować przegląd dokumentacji i kodu lub raportowanie wyników pracy. Sprawdź, co to jest testowanie oprogramowania, jakie są metody oceny oprogramowania i czym charakteryzują się poszczególne grupy testów.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Metody testowania oprogramowania – testy ręczne a automatyczne

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji dotyczących testowania oprogramowania, przybliżmy ogólne założenia testów ręcznych i automatycznych.

Manualne testowanie aplikacji – na czym polega?

Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku analiza i weryfikowanie kodu wykonywane są ręcznie. Tester sprawdza istotne cechy oprogramowania bez użycia dodatkowych narzędzi i skryptów. Testowanie programów odbywa się na podstawie unikalnych scenariuszy z uwzględnieniem doświadczeń użytkownika końcowego. Pomimo że ręczna weryfikacja oprogramowania jest bardziej czasochłonna niż procesy automatyczne, stanowi bardzo ważną część kreowania produktu. Testerzy wchodzą w rolę rzeczywistych użytkowników, dzięki czemu zyskują nową perspektywę i mogą przewidzieć wiele możliwych scenariuszy.  

Na czym polega testowanie oprogramowania automatyczne?

Automatyczne testy odbywają się przy użyciu specjalnych narzędzi i skryptów pozwalających przyspieszyć część procesów. W zależności od potrzeb mogą obejmować pojedynczą funkcję programu lub dłuższy cykl zdarzeń w interfejsie. Takie testy porównują efekty z wynikami założonymi. Warto przy tym zaznaczyć, że automatyczne testowanie oprogramowania wykazuje się większą niezawodnością niż testy ręczne, niemniej wiele zależy od jakości dostarczonych skryptów. Takie analizy są szczególnie wskazane w przypadku dużych programów i aplikacji, które pozytywnie przeszły wstępny etap testowania.

Chcesz przetestować swój serwis ERP? A może poszukujesz kolejnych funkcjonalnych modułów, które ułatwią prowadzenie działalności? Sprawdź, jak możesz ulepszyć swoją działalność.

PARTNERZY COMARCH

Typy testów oprogramowania – cele i charakterystyka działań

Testowanie aplikacji może odbywać się na wiele sposobów i realizować różne cele. W zależności od typu oprogramowania oraz etapu realizacji projektu testerzy weryfikują jego funkcjonalność, efektywność pracy systemu czy prawidłowość wdrożenia poszczególnych rozwiązań.

Testy funkcjonalne

Testowanie funkcjonalne, nazywane testami czarnej skrzynki, nie wymaga znajomości wnętrza systemu. Osoba, która przeprowadzania badanie, nie musi posiadać szczegółowej wiedzy teoretycznej.

Rodzaje testów funkcjonalnych:

  • Testy jednostkowe – realizowane przez programistę na etapie kreowania aplikacji. Osoba odpowiedzialna za ich wykonanie sprawdza, czy jednostki oprogramowania działają zgodnie z pierwotnymi założeniami.
  • Testy integracji – mają na celu ustalenie, czy moduły lub usługi używane przez aplikację są prawidłowo zintegrowane. Tester sprawdza całe segmenty, ustalając, czy połączenie między aplikacją a bazą danych działa właściwie.
  • Testy systemu – weryfikacja oprogramowanie pod kątem awarii lub błędów. Podstawowym celem badania jest ocena specyfikacji systemu. Badanie funkcjonalności odbywa się aż do momentu rozpoczęcia produkcji.
  • Testy akceptacyjne – testowanie i jakość oprogramowania przed wprowadzenie do produkcji. Badanie przeprowadzane przez klienta, który sprawdza, czy spełnia jego wymagania biznesowe. 

Testy programów są zazwyczaj wykonywane przez osoby, które nie biorą aktywnego udziału w tworzeniu oprogramowania. Mogą to być zarówno potencjalni użytkownicy, jak i wykwalifikowani programiści.

Testy niefunkcjonalne

Wiesz już, jak testować oprogramowanie w sposób funkcjonalny. Czym zatem są testy niefunkcjonalne?

Zgodnie z założeniem testowanie niefunkcjonalne pozwala zweryfikować następujące aspekty związane z tworzeniem i sposobem działania oprogramowania:

  • Użyteczność – czy aplikacja jest przydatna? Czy jej wygląd odpowiada potrzebom użytkowników? Tester aplikacji sprawdza, czy wrażenia odbiorców są pozytywne, a sam program jest w pełni dostosowany do potrzeb użytkowników o szczególnych potrzebach.
  • Bezpieczeństwo – czy dane są właściwie zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem? Jak wygląda systemy zabezpieczające przed wtargnięciem osób niepowołanych. Testerzy aplikacji oceniają poziom ryzyka i wskazują obszary szczególnie zagrożone atakami.
  • Niezawodność – czy system będzie działał sprawnie w określonych warunkach? Co stanie się w przypadku awarii? Dokumentacja testowa powinna wyraźnie wskazywać, czy użytkownicy będą mieli dostęp do danych w warunkach różnego obciążenia.
  • Utrzymywalność – jak zachowa się system w przypadku wprowadzenia poważniejszych zmian? Tester aplikacji sprawdzi, czy oprogramowanie utrzyma transparentność kodu w przypadku poważniejszych ingerencji w jego szkielet.
  • Kompatybilność – czy istnieje możliwość współistnienia wielu programów w tym samym środowisku? Testerzy zweryfikują, czy oprogramowanie jest tak samo niezawodne na przeglądarce internetowej i urządzeniu mobilnym.

Kim jest tester oprogramowania, o którym wspominaliśmy w powyższym zestawieniu? To osoba z szeroką wiedzą programistyczną, która jest w stanie zidentyfikować błędy i nieprawidłowości w działaniu programów. Jeżeli chcesz zlecić wykonanie tej usługi i mieć pewność, że tester jest kompetentny, sprawdź outsourcing IT i skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Świadomość znaczenia testów niefunkcjonalnych stale rośnie. Pominięcie tego etapu może być fatalne w skutkach – praktyka pokazała, że firmy, które pominęły ten etap, zmagały się z takimi problemami, jak wycieki poufnych danych klientów czy przestoje w obsłudze płatności internetowej. Nie popełniaj tych samych błędów!

ERP W BIURZE RACHUNKOWYM

Testy regresji (związane ze zmianami)

Metody testowania oprogramowania związane ze zmianami są często przypisywane do testów funkcjonalnych, niemniej tego typu analiza często obejmuje testy wydajności charakterystyczne dla testowania funkcjonalnego. Ich przeprowadzenie jest niezbędne za każdym razem, kiedy do programu dołączany jest nowy moduł, np. aplikacje ERP. Dzięki nim można zweryfikować, czy wdrażane elementy nie mają negatywnego wpływu na działanie aplikacji.

Chcesz rozszerzyć Comarch Optima o nowe moduły? A może chciałbyś przeprowadzić testy obecnego oprogramowania? Zobacz, jakie masz możliwości!

Testowanie oprogramowania – rodzaje testów: białoskrzynkowe, czarnoskrzynkowe i szaroskrzynkowe

Oprócz testów funkcjonalnych i niefunkcjonalnych wyróżniamy trzy inne metody testowania aplikacji: wspomniane już testy czarnoskrzynkowe, testy białej skrzynki oraz testy szarej skrzynki. Technika białoskrzynkowa opiera się na ukazaniu wewnętrznych struktur lub kodu aplikacji, co ułatwia odnalezienie nieścisłości w projekcie i wykrycie wszelkich błędów. Jeżeli zaś chodzi o szarą skrzynkę, łączy ona zalety testowania biało- i czarnoskrzynkowego. Tester dysponuje wówczas wiedzą z zakresu wewnętrznej struktury lub kodu aplikacji.

SYSTEM ERP

Podsumowanie

Zasady testowania oprogramowania są ściśle określone, a ich pominięcie może mieć poważne konsekwencje. Wprowadzając towar na rynek, musisz wiedzieć, że jest w pełni funkcjonalny i realizuje wszystkie założenia projektowe. Po co tworzyć strony internetowe dla firm, których obsługa jest nieintuicyjna? Jeżeli chcesz osiągnąć sukces biznesowy, musisz dostarczyć klientom spójne rozwiązania o wysokim stopniu niezawodności.

Prowadzisz sklep internetowy? W takim razie zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym ewidencjonowania sprzedaży. Sprawdź, czym są kasy fiskalne online i czy potrzebujesz ich już teraz.

czytaj także:     

Outsourcing IT

Cyberataki w Polsce- hakerzy atakują polskie firmy        

Jak zautomatyzować marketing w sklepie internetowym?          

Agile i Scrum: Klucz do sukcesu w projektach IT

Analiza przedwdrożeniowa – klucz do sukcesu Twojego wdrożenia ERP

Na czym polega manualne testowanie aplikacji?

Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku analiza i weryfikowanie kodu wykonywane są ręcznie. Tester sprawdza istotne cechy oprogramowania bez użycia dodatkowych narzędzi i skryptów.

Na czym polega automatyczne testowanie oprogramowania?

Automatyczne testy odbywają się przy użyciu specjalnych narzędzi i skryptów pozwalających przyspieszyć część procesów. W zależności od potrzeb mogą obejmować pojedynczą funkcję programu lub dłuższy cykl zdarzeń w interfejsie.

Co to są testy niefunkcjonalne testy oprogramowania?

Zgodnie z założeniem testowanie niefunkcjonalne pozwala zweryfikować następujące aspekty związane z tworzeniem i sposobem działania oprogramowania: użyteczność, bezpieczeństwo, niezawodność, utrzymywalność, kompatybilność.

Kim jest tester oprogramowania?

To osoba z szeroką wiedzą programistyczną, która jest w stanie zidentyfikować błędy i nieprawidłowości w działaniu programów.

Małgorzata Jerominiak
Małgorzata Jerominiak

Specjalista ds. sprzedaży ERP

Picture of Małgorzata Jerominiak

Małgorzata Jerominiak

Specjalista ds. sprzedaży ERP

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
lean management
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

Lean management – co to jest i dlaczego warto znać tę ideę?

Lean Management – w odróżnieniu od akademickich strategii zarządzania – jest koncepcją inspirowaną sprawdzonymi i efektywnymi praktykami przemysłowymi. To system ukierunkowany na generowanie coraz wyższych zysków dzięki tworzeniu maksymalnej wartości dla klienta przy jednoczesnym wykorzystaniu minimalnych zasobów. Sprawdź, jak wykorzystać to podejście biznesowe w praktyce i jakie narzędzia mogą okazać się szczególnie pomocne.

inwentaryzacja
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

Inwentaryzacja po nowemu – z nami możesz ją przyspieszyć!

Okresowe ustalania lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistych stanów magazynowych i wartości majątku firmy to coś więcej niż obowiązek wynikający z Ustawy o Rachunkowości. Sporządzenie precyzyjnego spisu faktycznego wszystkich rzeczowych i finansowych składników majątkowych zapewnia również ciągłość procesów magazynowych, ułatwia dostęp do danych dotyczących towarów oraz daje szanse na wykrycie ewentualnych błędów i nadużyć. Aby usprawnić realizację tych zadań, warto skorzystać z możliwości, jakie daje system Comarch WMS.

KSEF W COMARCH
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

System ERP – ile kosztuje?

Decyzja o zakupie i wdrożeniu systemu ERP ma charakter strategiczny, dlatego powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Proces identyfikacji i oceny wymagań pozwala ustalić, czy firma dysponuje odpowiednimi zasobami, aby zaimplementować tak rozbudowane rozwiązanie. Sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się ta inwestycja i co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania.