Przykłady systemów ERP. Jaki wybrać do firmy?

przykłady systemów ERP
Systemy ERP to informatyczne systemy wspomagania firmy. Służą do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, zasobami ludzkimi a także zarządzania procesami zachodzącymi w różnych komórkach organizacyjnych. Sprawny i odpowiednio dobrany do przedsiębiorstwa system ERP skutecznie wspomagają wyspecjalizowane funkcje produkcji, zarządzanie magazynem, czy proces podejmowania decyzji na podstawie informacji analitycznych.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Przykłady systemów ERP. Jaki wybrać do własnych potrzeb?

Systemów ERP na rynku jest wiele. Przykładowe systemy ERP to między innymi system SAP, Navision, Exact, IFS, czy systemy Coamrch ERP takie jak Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL, czy Comarch ERP Altum.

Najbardziej nurtującym pytaniem wśród przedsiębiorców jest to, który z systemów ERP wybrać. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kluczem do sukcesu w wyborze oprogramowania ERP są potrzeby przedsiębiorstwa i jego pracowników, w tym działów finansowo- księgowych. Wiadomym jest, że każda nowoczesna i chcąca się rozwijać firma musi korzystać z systemów ERP w ramach realizacji swoich potrzeb biznesowych.

dms

Jakie są rodzaje systemów ERP?

System ERP możemy podzielić na kilka rodzajów. Są systemy ERP nastawione na produkcję dyskretną, czy produkcję procesową. Istnieją systemy ERP w chmurze a także systemy ERP dla firm, które posiadają magazyny wysokiego składowania.

Jakie kryteria warto brać pod uwagę przy wyborze systemu ERP?

W wyborze odpowiedniego oprogramowania klasy ERP przedsiębiorca powinien przed wszystkim kierować się swoimi potrzebami biznesowymi oraz rodzajem i wielkością prowadzonej firmy.

System ERP, aby był sprawny i wspierający firmę powinien spełniać większość wymagań biznesowych firmy, dlatego niezwykle ważne jest, aby przed wyborem określić jakie funkcje systemu będą niezbędne i przydatne a jakie będą po prostu zbędne. Zawsze sugerujemy przedsiębiorcom sporządzanie listy wymagań i pomysłów na to, jakie procesy mógłby obsługiwać nowy system ERP w ich firmach.

Chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie?

Skonsultuj się z naszym ekspertem i umów się na prezentację!

Przykłady popularnych systemów ERP. Przegląd rozwiązań dla małych, średnich i dużych firm

W zależności od wielkości prowadzonej firmy, potrzeby i wymagania biznesowe będą inne, dlatego inny system będzie promowany firmie małej, niż firmie średniej, czy dużej.

Dla firmy małej i średniej lub dla biura rachunkowego propozycją systemu ERP, który z pewnością spełni oczekiwania, np. w sprzedaży e-commerce, czy obsłudze klientów będzie system ERP Optima. Dla klientów, którzy nie mają infrastruktury IT możemy zaproponować system Comarch ERP Optima w wersji chmurowej. System ten obsługuje każdą branżę z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż zbudowany jest z wielu elastycznych modułów, które klienci mogą sobie dowolnie definiować zgodnie ze swoimi potrzebami.

Dla firm większych, posiadających rozbudowaną gospodarkę magazynową oraz logistyczną dobrym rozwiązaniem będzie Comarch ERP XL- czyli system, który stworzony jest z myślą o wymagających niestandardowych rozwiązań przedsiębiorstw. System charakteryzuje budowa modułowa, dzięki czemu funkcjonalności są elastycznie dopasowywane do aktualnych potrzeb firmy. System jest na bieżąco aktualizowany do polskich przepisów, co jest wartością dodaną. Jaki ERP wybrać w przypadku firmy posiadającej magazyny i rozbudowaną flotę? System Comarch ERP XL.

System dedykowany dla firmy z sektora średnich i dużych przedsiębiorstw o międzynarodowym zasięgu, czy dla sieci sprzedaży detalicznej to system Comarch ERP Altum. Obsługuje on organizacje holdingowe, czy firmy handlowo- usługowe o rozproszonej strukturze. Jest to system klasy ERP, który wybierają firmy o specyficznych potrzebach biznesowych oraz niezbędne jest indywidualne podejście do procesów w firmie.

Jakie są opinie użytkowników na temat różnych systemów ERP?

Systemy klasy ERP są po to, by wspierać użytkowników w codziennej pracy. Powstały po to, by proces zarządzania był łatwiejszy a konkurencyjność firmy mogła rosnąć.

Systemy Comarch ERP są w tym momencie najchętniej i najczęściej wybieranymi systemami ERP w Polsce.

Ich przewagą nad innymi systemami jest to, że jest to produkt polski dostosowany do polskich, skomplikowanych przepisów podatkowych. Dodatkowo system jest aktualizowany na bieżąco do zmian podatkowych.

mobilna aplikacja

Jakie są koszty implementacji i utrzymania systemu ERP?

Koszt implementacji różni się w zależności od tego, który z systemów zostanie wybrany. Niższe koszty wdrożenia będzie ponosiła mała firma, która nie ma dużych potrzeb od firmy, która wdraża wiele modułów.

Cena systemu ERP zależy od potrzeb biznesowych i wielkości danego przedsiębiorstwa oraz liczby potrzebnych stanowisk.

Jak wybrać odpowiedni system ERP dla swojej firmy?

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi rekomendacjami, wybór systemu ERP powinien być dyktowany potrzebami i wielkością firmy.

Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy. Nasz specjalista pomoże Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojej firmy.

Aleksandra Antczak
Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Picture of Aleksandra Antczak

Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50



Polecane artykuły
AI ERP
Blog ekspercki
Aleksandra Antczak

Sztuczna inteligencja w biznesie i ERP – jak wdrożyć rozwiązania AI w firmie?

Sztuczna inteligencja w biznesie przestaje być nowinką – staje się realnym narzędziem wspierającym podejmowanie decyzji, automatyzację procesów i zwiększenie efektywności organizacji. AI coraz śmielej wchodzi również w obszar systemów ERP, przekształcając sposób, w jaki firmy zarządzają danymi, planują operacje i obsługują klientów.
W artykule przedstawiamy, jakie procesy można zautomatyzować dzięki AI, jak wdrożyć AI w firmie, gdzie najlepiej zacząć oraz jak wygląda zastosowanie sztucznej inteligencji w rozwiązaniach Comarch ERP z AI.

xml
Blog ekspercki
Aleksandra Antczak

E sprawozdania finansowe w XML – jak je przygotować, podpisać i wysłać?

Wprowadzenie obowiązku przekazywania e sprawozdań finansowych (często zapisywanych łącznie jako esprawozdania) w formacie XML diametralnie zmieniło sposób raportowania danych w Polsce. Firmy musiały dostosować procesy księgowe i wdrożyć narzędzia umożliwiające generowanie, podpisywanie i wysyłkę sprawozdań finansowych XML. Poniżej znajdziesz aktualny (maj 2025) poradnik krok po kroku—włącznie z tym, jak odczytać plik, jeśli masz do dyspozycji wyłącznie surowy XML.

KSEF W COMARCH
Blog ekspercki
Aneta Sierakowska

Jak działa KSeF w Comarch ERP Optima – poradnik wdrożeniowy krok po kroku

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to nadchodząca rewolucja w rozliczeniach VAT. Obowiązek jego stosowania wejdzie w życie etapami w 2026 roku i obejmie niemal wszystkich przedsiębiorców. W artykule wyjaśniamy, jak działa KSeF w Comarch ERP Optima, jak przebiega wdrożenie oraz jak system Comarch ERP Optima jest przygotowany do obsługi e-Faktur zgodnych z KSeF, Slim VAT oraz automatyzacji obiegu dokumentów z pomocą OCR.