Comarch e-Sprawozdania finansowe- obowiązek składania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej.

Comarch e-Sprawozdania finansowe to narzędzie umożliwiające automatyzację i usprawnienie procesu tworzenia sprawozdań finansowych. Oprogramowanie pozwala na szybką i łatwą wygenerowanie sprawozdań finansowych zgodnie z wymogami prawnymi i standardami rachunkowości. Comarch e-Sprawozdania finansowe umożliwia także łatwe przeglądanie i analizę danych finansowych, co pozwala na szybkie podejmowanie decyzji biznesowych.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe zobowiązane są do sporządzania e-sprawozdania finansowego w formie elektronicznej oraz podpisanie go za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Obowiązek sporządzania elektronicznych sprawozdań finansowych ciąży na przedsiębiorcach od kilku lat. Użytkownicy programów Comarch ERP mogą swobodnie sporządzać elektroniczne sprawozdania finansowe zgodnie z przepisami i wytycznymi Ministerstwa Finansów. Dodatkowo z aplikacji Comarch e-Sprawozdania mogą korzystać firmy, które nie posiadają systemu Comarch.

Aplikacja do tworzenia e-Sprawozdań finansowych

Aktualizowana na bieżąco aplikacja Comarch e-Sprawozdania finansowe pozwalają na sporządzanie , wysyłanie i obsługę sprawozdań finansowych w wymaganym pliku XML. Aplikacja sprawozdania finansowe Comarch to intuicyjne narzędzie, które z łatwością integruje się z systemami ERP i wspiera proces przygotowania sprawozdania finansowego. Wyróżnia je bogata funkcjonalność oraz łatwość obsługi.

Cechy aplikacji Comarch e-Sprawozdania

 • E-Sprawozdania finansowe Comarch to aplikacja, która spełnia wymogi stawiane przez Ministra Finansów. Jest ona zgodna z polskimi przepisami podatkowymi i stale aktualizowana;
 • aplikacja e-Sprawozdania Comarch dostępna jest w wersji stacjonarnej i chmurowej. Niezależnie od wersji programu Comarch możesz posiadać aplikację do tworzenia sprawozdań finansowych;
 • aplikacja współpracuje w sposób natywzny z systemami Comarch ERP. Dane mogą być zaczytywane z zestawień księgowych systemu Comarch ERP OptimaComarch ERP XL, Enterprise oraz Comarch ERP Altum;
 • aplikacja Comarch e-Sprawozdania umożliwia odczytywanie innych e-Sprawozdań w formacie XML;

Funkcjonalności aplikacji Comarch e-Sprawozdania

 • jedną z ważniejszych funkcjonalności aplikacji jest dedykowany walidator, który sprawdza elementy sprawozdania finansowego i poprawność wygenerowanego sprawozdania oraz wysyła informację o ewentualnych błędach;
 • możliwość generowania sprawozdania w formacie do druku PDF, czy DOC;
 • zarządzanie kilkoma podpisami elektronicznymi w aplikacji;
 • dodawanie załączników do sprawozdania, np. sprawozdanie z badania biegłego rewidenta, uchwały itp;
 • możliwość podpisywania sprawozdania w formacie PDF;
 • możliwość analizy kondycji finansowej firmy w aplikacji
 • możliwość importowania danych poprzez arkusz exce
 • możliwość sporządzania sprawozdania finansowego na podstawie obrotówki wraz z analizą danych księgowych;
 • możliwość wygenerowania sprawozdania finansowego na podstawie danych z ubiegłego roku;
 • możliwość generowania not i objaśnień do sprawozdania w aplikacji

A aplikacji Comarch e-Sprawozdania można tworzyć sprawozdania finansowe dla:

 • jednostek innych (załącznik nr 1 do UoR)
 • jednostek małych (załącznik nr 5 do UoR)
 • jednostek mikro (załącznik nr 4 do UoR)
 • jednostek NGO (załącznik nr 6 do UoR)
 • biur rachunkowych, które sporządzają sprawozdania finansowe dla swoich Klientów;
 • skonsolidowanych sprawozdań finansowych

Chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie?

Skonsultuj się z naszym ekspertem i umów się na prezentację!

Aplikacja dostępna dla firm, które nie posiadają i nie korzystają z systemu Comarch ERP

Comarch ERP e-Sprawozdania to aplikacja, z której możesz korzystać nawet jeśli nie jesteś użytkownikiem oprogramowania Comarch ERP i nie posiadasz oprogramowania Comarch. Aplikacja działa niezależnie. Dane do aplikacji mogą być wprowadzane poprzez integratory, aport z plików Excel, obrotówki lub nawet ręcznie. Z aplikacji może, więc korzystać firma działająca z dowolnym systemem ERP.

Aplikacja e-Sprawozdania finansowe Comarch umożliwia wysyłanie sprawozdań finansowych w wymaganym formacie XML ora zarządzanie elektronicznymi sprawozdaniami.

Jak działa aplikacja Comarch ERP e-Sprawozdania?

Aby korzystać z e-Sprawozdania Comarch, użytkownik w pierwszej kolejności musi wypełnić podstawowe dane informacyjne. Niezbędne będzie określenie typu sprawozdania i wymaganych zestawień księgowych. NA podstawie uzupełnionych danych będzie utworzony szablon sprawozdania finansowego.

Aplikacja daje możliwość dodane dodatkowych linii sprawozdawczych, które mogą okazać się niezbędne w rzetelnym przedstawieniu sprawozdania finansowego jednostki.

Integracja aplikacji Comarch e-Sprawozdania z systemami Comarch ERP, lub innymi systemami ERP możliwa jest poprzez kliknięcie ikony „Importuj zestawienia księgowe”.

Istnieje możliwość wydrukowania e-Sprawozdania Finansowego z poziomu aplikacji poprzez ikonkę drukarki. Sprawozdanie, dzięki tej funkcjonalności, może być zaprezentowane w wersji papierowej lub PDF/DOC/XLS.

Analiza kondycji finansowej to dodatkowa funkcjonalność aplikacji. Analiza ta dostępna jest w zakładce „Wskaźniki”. To w tym miejscu, przedsiębiorca ma dostęp do danych analitycznych firmy sporządzonych na podstawie sprawozdania finansowego.

Aleksandra Antczak

Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
asaj sedkomp comarch erp xl
Blog ekspercki
Aneta Sierakowska

Wdrożenie Comarch ERP XL w firmie Asaj. Film promocyjny z wdrożenia

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesowym, efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem jest kluczem do sukcesu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest implementacja zaawansowanych systemów ERP, takich jak Comarch ERP XL. W SEDKOMP mieliśmy przyjemność współpracować z firmą Asaj, by zrealizować takie wdrożenie, które skutecznie przetransformowało ich działalność.

Case Study
Małgorzata Jerominiak

Optymalizacja procesów biznesowych w Lisek.App dzięki Comarch ERP Optima- jak wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązania w q-commerce?

W dobie rosnących oczekiwań klientów dotyczących szybkości dostaw, firma Zorro Delivery Sp. z o.o., prowadząca popularną aplikację mobilną Lisek.App, stanęła przed wyzwaniem usprawnienia swoich procesów biznesowych. Kluczowym elementem tej transformacji stało się wdrożenie systemu Comarch ERP Optima, w którym to przedsięwzięciu firma SEDKOMP odegrała kluczową rolę.