System ERP – ile kosztuje?

KSEF W COMARCH
Decyzja o zakupie i wdrożeniu systemu ERP ma charakter strategiczny, dlatego powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Proces identyfikacji i oceny wymagań pozwala ustalić, czy firma dysponuje odpowiednimi zasobami, aby zaimplementować tak rozbudowane rozwiązanie. Sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się ta inwestycja i co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Budżet na system ERP – ile kosztuje wdrożenie oprogramowania?

Czy wiedziałeś, że koszt zakupu programu do planowania zasobów przedsiębiorstwa może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych? Cena ERP zależy oczywiście od kilku czynników m.in. rozmiaru firmy, liczby pracowników, dodatkowych modułów oraz poziomu zaawansowania aplikacji. Tradycyjne systemy, instalowane na serwerach klienta (model on-premise), generują wyższe koszty utrzymania niż usługa chmurowa (SaaS), dlatego są rekomendowane dużym przedsiębiorstwom. Firmy z sektora MŚP decydują się zazwyczaj na ERP w chmurze – gotowe narzędzie dostępne w sieci publicznej i działające w modelu subskrypcyjnym.

Wykupienie licencji na własność lub wybór abonamentu nie zawsze stanowi największy procent całkowitego kosztu zakupu oprogramowania ERP. Przedsiębiorca, który planuje wdrożenie systemu w firmie, powinien wziąć pod uwagę także inne czynniki m.in.

 • wybór modelu licencjonowania oraz hostowania systemu,
 • koszt rozbudowy infrastruktury IT w przypadku modelu on-premise,
 • zakres wymaganych funkcjonalności oprogramowania ERP,
 • transfer danych do nowego systemu,
 • wprowadzenie modyfikacji, rozszerzeń i integracji,
 • testowanie oprogramowania,
 • szkolenia pracowników,
 • wsparcie techniczne ze strony firmy wdrożeniowej,
 • koszty związane z aktualizacjami oprogramowania.

Bez kompleksowego rozpoznania i analizy potrzeb organizacji nie sposób odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje system ERP. Decyzja o jego zakupie nie powinna być podejmowana w pośpiechu. Warto skonsultować z profesjonalnym dostawcą rozwiązań tej klasy i poprosić go o doradztwo techniczne. Jako firma z długoletnim doświadczeniem w branży IT z przyjemnością pomożemy zaprojektować system obsługujący wszystkie obszary działań w Twojej firmie. Zobacz, w jaki sposób ustalamy poszczególne koszty procedury wdrożeniowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Enterprise Resource Planning? Sprawdź nasze kompendium wiedzy: wszystko, co musisz wiedzieć o systemach ERP.

Licencje na oprogramowanie ERP

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy są licencje bezterminowe udzielane na nielimitowaną liczbę nienazwanych użytkowników. Oznacza to, że licencja zostaje zwolniona po wylogowaniu się pracownika i kolejna osoba może zalogować się do systemu. Przed zakupem wybranego produktu należy zweryfikować, czy licencje są przypisane do użytkownika nazwanego bądź udzielane tylko terminowo. W przypadku licencji nazwanych jedynie konkretny użytkownik będzie miał możliwość skorzystania z systemu.

COMARCH DMS

Koszt wdrożenia systemu ERP

Co wchodzi w zakres wdrożenia systemu ERP? Cena implementacji nie powinna być głównym kryterium wyboru. Zdarza się bowiem, że tańsze wdrożenia nie uwzględniają takich działań jak wsparcie posprzedażowe czy szkolenia pracowników. Nasza firma oferuje kompleksowy zakres usług zgodny ze standardami Comarch, dzięki czemu przedsiębiorca nie musi obawiać się żadnych dodatkowych kosztów.

Na koszt wdrożenia systemu ERP składają się następujące działania:

 • analiza przedwdrożeniowa,
 • instalacja i konfiguracja systemu,
 • przeniesienie danych,
 • implementacja systemu ERP,
 • szkolenia pracowników,
 • wsparcie techniczne (także posprzedażowe).

W przypadku projektów, w których występują implementacje dodatkowe, integracje z systemami zewnętrznymi czy zastosowanie niestandardowych funkcjonalności, cena wdrożenia może być trudna do oszacowania. Aby zachować pełną transparentność, konieczne jest utrzymanie ścisłej współpracy między zespołem wdrożeniowym integratora oraz kierownikiem wdrożenia.

Dowiedz się więcej na temat możliwości rozwoju przedsiębiorstwa. Sprawdź, jakie systemy informatyczne dla firm są szczególnie warte uwagi.

Chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie?

Skontaktuj się z nami już dziś i zobacz co możemy Ci zaproponować!

Infrastruktura IT przedsiębiorstwa

Prowadzenie prac wdrożeniowych wymusza zazwyczaj uzupełnienie infrastruktury IT, na którą składają się serwery, urządzenia POS czy drukarki. Co za tym idzie, przedsiębiorca musi uwzględnić koszty zakupu systemów operacyjnych oraz oprogramowania bazodanowego. Równie istotnymi kwestiami są zapewnienie swobodnego dostępu do sieci bezprzewodowej, ochrona antywirusowa oraz stworzenie kopii zapasowej danych. Aby obniżyć koszty inwestycyjne, firma może zdecydować się na wynajem infrastruktury i przechowywanie systemu w Data Center.

Opieka nad systemem po wdrożeniu

Ustalając koszty transformacji cyfrowej firmy, należy wziąć pod uwagę usługi realizowane po okresie wdrożenia. Dotyczy to przede wszystkim aktualizacji oprogramowania. Z punktu widzenia przedsiębiorcy najważniejszy jest dostęp do każdej aktualizacji systemu, która gwarantuje zgodność oprogramowania z aktualnymi regulacjami i przepisami prawa.

Krakowski producent regularnie wypuszcza nowe wersje oprogramowania, dzięki czemu firmy zyskują dostęp do nowych funkcjonalności. Przykładowo, na 2024 rok Comarch zaplanował kilka nowych wersji Comarch ERP Optima, z czego najbliższa (czerwiec 2024) przewiduje m.in. aktualizacje faktur zaliczkowych zakupów, druku UPL-1 oraz integracje z Comarch Shipping. Cykliczne udostępnianie nowych wersji oprogramowania to argument przemawiający za wyborem systemu ERP od stabilnego i dużego producenta.

Jakie są systemy ERP?

Jak już wspomnieliśmy, system ERP może być uruchomiony na serwerze klienta lub działać w chmurze. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. On-premise to tradycyjne oprogramowanie instalowane na serwerach klienta. Firma jest odpowiedzialna za jego zakup, konserwację oraz aktualizację sprzętu i oprogramowania. Niewątpliwymi korzyściami tego rozwiązania są: pełna kontrola nad systemem oraz możliwość głębokiej personalizacji. Firma ponosi jednorazowy koszt zakupu licencji, co może być rozpatrywane dwojako. Z jednej strony opłata jest uiszczana tylko raz, z drugiej – budżet wejściowy musi być wyższy niż w przypadku chmury.

Nie możesz się zdecydować, które oprogramowanie lepiej sprawdzi się w Twojej firmie? Koniecznie przeczytaj: ERP a CRM – który lepszy? Czy mogą się zastąpić?

Jak wybrać system ERP? Cena odgrywa kluczową rolę, ale taniej nie zawsze znaczy lepiej. Przykładowo, wersja SaaS zapewni Ci dostęp do funkcjonalności, których potrzebujesz, ale musisz mieć świadomość, że jesteś w pełni zależny od dostawcy i jakości połączenia internetowego. Nie masz także pełnej kontroli nad infrastrukturą. Systemy ERP on-premise generują z kolei wyższe koszty początkowe, ale zyskujesz jednocześnie pełną kontrolę nad systemem i danymi. W przypadku większych firm to dedykowane oprogramowanie na serwerze będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Wiesz już, jakie są różnice między systemami i w jaki sposób wylicza się ostateczną cenę wdrożenia oprogramowania. Sprawdź, ile kosztuje ERP dla małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw.

SYSTEM ERP

Jak wybrać system ERP do firmy?

Dobór systemu ERP nie może być kwestią przypadku. Firmy z sektora MŚP mają inne potrzeby i zasoby niż duże przedsiębiorstwa produkcyjne, dlatego oprogramowanie powinno być dopasowane do specyfiki ich działalności. Zobacz, jakie systemy ERP są najchętniej wybierane przez klientów Comarch.

Przykłady systemów ERP:

 • Comarch ERP XT – oprogramowanie chmurowe dla mikro i małych firm, które umożliwi realizację podstawowych obowiązków przedsiębiorcy (wystawianie faktur online, księgowanie, rozliczanie się z urzędami, zarządzanie magazynem, prowadzenie sklepu internetowego itp.)
 • Comarch ERP Optima – zintegrowany system dedykowany mikro, małym i średnim firmom oraz biurom rachunkowym przeznaczony do kompleksowego zarządzania firmom (wystawianie faktur, obsługa magazynu, księgowanie dokumentów, naliczanie opłat i rozliczanie się z urzędami). Numer 1 wśród polskich firm.
 • Comarch ERP XL – rozbudowany system ERP dla średnich i dużych firm produkcyjnych, handlowych i usługowych, który charakteryzuje się elastyczną budową modułową.
 • Comarch CEE ERP – wydajny system chmurowy rozwijany z myślą o dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych. Ułatwia zarządzanie wielospółkową i wielozakładową strukturą organizacyjną.
 • Comarch ERP Altum – platforma ERP dla polskich i zagranicznych firm o rozproszonej strukturze.

Wszystkie systemy mogą być wzbogacone o dodatkowe moduły, dlatego nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ERP. Aby jednak ułatwić Ci wybór oprogramowania, sprawdź nasze najpopularniejsze systemy wraz z przedziałami cenowymi:

 • Comarch ERP XT – cena miesięcznego abonamentu waha się w granicach od 15 do ok. 500 zł netto. Najtańsze oprogramowanie spełni oczekiwania przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz mikro firm.
 • Optima Comarch – cena oprogramowania w wersji chmurowej zaczyna się od kilkuset złotych miesięcznie. W przypadku modelu on-premise miesięczny koszt abonamentu programu do faktur wynosi ok. kilkuset złotych. Najdroższe wersje programu oscylują w granicach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 • Comarch Altum – cena wersji stacjonarnej zaczyna się od 100 tys. zł. W przypadku najbardziej rozbudowanych systemów koszt ich wdrożenia może dochodzić do nawet kilku milionów złotych.
 • Comarch CEE – od 200 tys. zł do nawet kilku milionów.

Jesteś zainteresowany implementacją rozbudowanego systemu takiego jak Comarch XL? Cena usługi może być zróżnicowana, dlatego zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Z przyjemnością przedstawimy koszty wdrożenia oraz wskażemy rozwiązania dedykowane do Twojej działalności.

Małgorzata Jerominiak
Małgorzata Jerominiak

Specjalista ds. sprzedaży ERP

Małgorzata Jerominiak

Małgorzata Jerominiak

Specjalista ds. sprzedaży ERP

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
lean management
Blog ekspercki

Lean management – co to jest i dlaczego warto znać tę ideę?

Lean Management – w odróżnieniu od akademickich strategii zarządzania – jest koncepcją inspirowaną sprawdzonymi i efektywnymi praktykami przemysłowymi. To system ukierunkowany na generowanie coraz wyższych zysków dzięki tworzeniu maksymalnej wartości dla klienta przy jednoczesnym wykorzystaniu minimalnych zasobów. Sprawdź, jak wykorzystać to podejście biznesowe w praktyce i jakie narzędzia mogą okazać się szczególnie pomocne.

inwentaryzacja
Blog ekspercki

Inwentaryzacja po nowemu – z nami możesz ją przyspieszyć!

Okresowe ustalania lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistych stanów magazynowych i wartości majątku firmy to coś więcej niż obowiązek wynikający z Ustawy o Rachunkowości. Sporządzenie precyzyjnego spisu faktycznego wszystkich rzeczowych i finansowych składników majątkowych zapewnia również ciągłość procesów magazynowych, ułatwia dostęp do danych dotyczących towarów oraz daje szanse na wykrycie ewentualnych błędów i nadużyć. Aby usprawnić realizację tych zadań, warto skorzystać z możliwości, jakie daje system Comarch WMS.

KSEF W COMARCH
Blog ekspercki

System ERP – ile kosztuje?

Decyzja o zakupie i wdrożeniu systemu ERP ma charakter strategiczny, dlatego powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Proces identyfikacji i oceny wymagań pozwala ustalić, czy firma dysponuje odpowiednimi zasobami, aby zaimplementować tak rozbudowane rozwiązanie. Sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się ta inwestycja i co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania.