Inwentaryzacja po nowemu – z nami możesz ją przyspieszyć!

inwentaryzacja
Okresowe ustalania lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistych stanów magazynowych i wartości majątku firmy to coś więcej niż obowiązek wynikający z Ustawy o Rachunkowości. Sporządzenie precyzyjnego spisu faktycznego wszystkich rzeczowych i finansowych składników majątkowych zapewnia również ciągłość procesów magazynowych, ułatwia dostęp do danych dotyczących towarów oraz daje szanse na wykrycie ewentualnych błędów i nadużyć. Aby usprawnić realizację tych zadań, warto skorzystać z możliwości, jakie daje system Comarch WMS.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Cele i etapy inwentaryzacji w firmie

Inwentaryzacja w firmie usługowej może przebiegać nieco inaczej niż w budowlanej czy handlowej. UoR przewiduje kilka rodzajów inwentaryzacji:

  • roczną – najpowszechniejsza, wykonywana do ostatniego dnia roku obrotowego,
  • ciągłą – realizowana w dużych magazynach,
  • doraźną – zlecona, np. przez syndyka,
  • cykliczną – przeprowadzana w odstępach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych,
  • nadzwyczajną – w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności, np. kradzieży,
  • częściową – sprawdzenie poszczególnych rodzajów dóbr,
  • kontrolną – w momencie wystąpienia wątpliwości (nieuwzględniona w UoR).  

Jeżeli chodzi o sposób spełnienia obowiązku, inwentaryzacja w firmie może być przeprowadzona na różne sposoby. Głównym celem działań jest zliczenie składników firmy i naniesienie odpowiednich wartości do protokołu inwentaryzacyjnego.

wms

Sama procedura składa się zasadniczo z trzech etapów:

  1. przygotowanie inwentaryzacji (opracowanie planu i harmonogramu, wydanie zarządzenia o przeprowadzeniu prac, przygotowanie dokumentacji, uporządkowanie pól spisowych itp.);
  2. przeprowadzenie inwentaryzacji;
  3. rozliczenie inwentaryzacji.

Dzięki Comarch WMS można zautomatyzować inwentaryzację fizyczną, oszczędzając tym samym czas i zapewniając dokładność zapisów inwentaryzacyjnych. Zainteresowały Cię możliwości nowoczesnych systemów IT? W takim razie sprawdź, czym jest system WMS? Jak wybrać właściwy?

Comarch – inwentaryzacja bez błędów

Dzięki Comarch WMS Zarządzanie kierownicy magazynu mogą dostosować obsługę procesu inwentaryzacji całego magazynu, wybierając sposób realizacji inwentaryzacji w aplikacji. Przykładowo, inwentaryzacja ciągła umożliwia lepsze planowanie prac, ponieważ użytkownik może wybierać kolejne lokalizacje magazynowe lub towary. Istotną korzyścią jest możliwość sprawdzenia ich położenia w przypadku zgłoszenia braku zasobów oraz ewidencję braków lub nadwyżek w systemie ERP.

Chcesz wdrożyć system WMS w swojej firmie?

Skontaktuj się z nami już dziś i zobacz co możemy Ci zaproponować!

Inwentaryzacja przyrostowa i porównawcza w Comarch WMS

Aplikacja Comarch WMS oferuje możliwość przeprowadzenia dwóch typów inwentaryzacji ciągłej – w wariancie przyrostowym oraz porównawczym. W przypadku tej pierwszej magazynier otrzymuje pustą listę towarów na kolektor. Poprzez skanowanie kolejnych produktów i podawanie ich ilości lista jest stopniowo zapełniana. Podczas wykonywania inwentaryzacji porównawczej magazynierowi wyświetla się podgląd stanów magazynowych i na tej podstawie dokonuje porównania stanu faktycznego.

Comarch WMS – inwentaryzacja w nowoczesnej odsłonie

Jak wygląda zautomatyzowana inwentaryzacja? Comarch WMS znacząco ułatwił przeprowadzenie tego procesu. Decydując się na wdrożenie systemu w swojej firmie, możesz przyspieszyć pracę i wyeliminować ryzyko wystąpienia błędów ludzkich. To jednak nie wszystkie zalety systemu.

Wdrożenie systemu Comarch WMS – korzyści dla kierowników magazynów:

  • możliwość wskazania lokalizacji partii towarów, które wymagają sprawdzenia;
  • automatyczne zakładanie inwentaryzacji w przypadku zgłoszenia braków przez pracowników;
  • śledzenie postępu przeliczania pozycji uwzględnionych w zleceniu inwentaryzacji;
  • ułatwione filtrowanie nadwyżek i niedoborów magazynowych;
  • możliwość wyboru pozycji do ponownego odczytu (sprawne planowanie i zarządzanie wieloetapowymi inwentaryzacjami);
  • szybki eksport pozycji i położeń magazynu – ułatwione zlecenie prac firmie zewnętrznej;
  • transfer ewidencji do systemu ERP w celu zweryfikowania różnic.
wms erp

Inwentaryzacja w firmie produkcyjnej jest bardziej wymagająca niż inwentaryzacja w firmie usługowej, dlatego Comarch WMS oferuje elastyczne rozwiązania dostosowane od potrzeb wszystkich przedsiębiorców. Sprawdź, co możesz zyskać, korzystając z nowoczesnych rozwiązań IT. Skontaktuj się z nami już dziś!

Czytaj także: Jak usprawnić zarządzanie magazynem? Narzędzia wykorzystywane w logistyce magazynowej

Małgorzata Jerominiak
Małgorzata Jerominiak

Specjalista ds. sprzedaży ERP

Picture of Małgorzata Jerominiak

Małgorzata Jerominiak

Specjalista ds. sprzedaży ERP

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50



Polecane artykuły
Wdrożenie Comarch DMS
Case Study
Aleksandra Antczak

Case Study: Wdrożenie Comarch DMS w SGI – Copy

Efektywne zarządzanie dokumentacją w SGI dzięki Comarch DMS
SGI, lider rynku deweloperskiego, zmierzył się z wyzwaniami związanymi z ręczną obsługą dokumentów i koniecznością integracji systemów. Dzięki wdrożeniu Comarch DMS, Comarch OCR oraz Comarch BI firma usprawniła obieg dokumentów, zredukowała błędy w opisach kosztowych i zoptymalizowała procesy controllingowe. Sprawdź, jak pełna automatyzacja i integracja z Comarch ERP XL przyczyniły się do poprawy efektywności i kontroli finansowej.

automatyzacja sprzedaży online
Autorskie aplikacje
Aleksandra Antczak

Case Study: Integracja z Intercars – automatyzacja procesu sprzedaży online

Nasz klient, dynamicznie rozwijająca się firma motoryzacyjna, specjalizująca się w sprzedaży części samochodowych, stanęła przed wyzwaniem automatyzacji procesu aktualizacji danych o produktach i stanach magazynowych. Wdrożenie rozwiązania zintegrowanego z Intercars pozwoliło na pełną automatyzację synchronizacji towarów, cen i stanów magazynowych z systemem Comarch ERP Optima oraz e-Sklepem. Efektem jest eliminacja ręcznych operacji, bieżąca aktualizacja dostępności produktów, a także dostosowanie modelu sprzedaży do formuły dropshipping. Dzięki temu, firma zyskała nie tylko większą efektywność, ale również optymalizację procesów operacyjnych, co przełożyło się na wzrost sprzedaży.