Elektroniczna wymiana danych i komunikacja elektroniczna w łańcuchu dostaw

Elektroniczna wymiana danych (EDI) to proces automatycznej wymiany informacji pomiędzy różnymi systemami informatycznymi, które są stosowane w łańcuchu dostaw. EDI umożliwia szybką i efektywną wymianę informacji między dostawcami, producentami i odbiorcami, co pozwala na usprawnienie procesów logistycznych. Komunikacja elektroniczna to inny ważny element w łańcuchu dostaw, który pozwala na szybką i efektywną wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami łańcucha dostaw. Komunikacja elektroniczna może być wykorzystywana do wymiany informacji, takich jak zamówienia, dostawy i faktury, co pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne podejmowanie decyzji biznesowych.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Elektroniczna wymiana dokumentów między kontrahentami-dlaczego jest tak istotna?

EDI inaczej elektroniczna wymiana danych polega na wymianie różnego rodzaju dokumentów handlowych, czy finansowych między partnerami biznesowymi. Dokumenty elektroniczne jakie możemy wysyłać pomiędzy systemami kontrahentów to np. zamówienia, potwierdzenia zamówień, awizacje wysyłek, faktury, faktury korygujące. Dlaczego warto inwestować w elektroniczną wymianę danych? Przede wszystkim jest to ogromne ułatwienie i przyspieszenie kontaktu. Komunikacja elektroniczna w chmurze prowadzi do poprawy przepływu dokumentów- odbierania dokumentów elektronicznych i ich wysyłania w chmurze przez kooperujące firmy przy pomocy dedykowanego systemu wymiany dokumentów.

Jaką platformę do wymiany i przepływu dokumentów wybrać?

Do efektywnej wymiany dokumentów handlowych proponujemy Państwu platformę Comarch EDI. Co to jest Comarch EDI? Rozwiązanie Comarch EDI jest zaawansowaną, dostępną w chmurze platformą EDI umożliwiającą szybką wymianę danych pomiędzy partnerami biznesowymi.

Comarch EDI zapewnia bezpieczną wymianę danych, milionów dokumentów, wysyłanie faktur, czyli wymiana elektronicznych dokumentów pomiędzy użytkownikami systemu EDI.

Dzięki komunikacji Comarch EDI partnerzy biznesowi mogą bez przeszkód lokalizacyjnych dokonywać integracji dokumentów oraz wymiany e-dokumentów między sobą. EDI umożliwia elektroniczną wymianę danych.

Chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie?

Skonsultuj się z naszym ekspertem i umów się na prezentację!

Comarch EDI w elektroniczna wymiana danych w łańcuchu dostaw

Funkcjonalności systemu Comarch EDI

Wśród najważniejszych korzyści i funkcjonalności rozwiązania Comarch EDI jest:

  • zastąpienie dokumentów papierowych ich wersją elektroniczną;
  • sprawna elektroniczna komunikacja między partnerami biznesowymi- uruchomienie komunikacji elektronicznej niezależnie od tego, gdzie znajduje się kontrahent;
  • optymalizacja procesów biznesowych na wszystkich etapach łańcucha dostaw;
  • redukcja kosztów funkcjonowania firmy- brak konieczności drukowania dokumentów, przechowywanie dokumentów w chmurze;
  • kontrola dokumentów przez system- możliwość definiowania reguł sprawdzania poprawności dokumentów elektronicznych;
  • ograniczenie pracy administracyjnej;
  • możliwość obsługi faktur elektronicznych;
  • zdalny dostęp do bieżących i archiwalnych danych w dowolnego miejsca;
  • możliwość przetwarzania około 650 milionów dokumentów rocznie;
  • wymiana dokumentów z zagranicznymi kontrahentami.

Korzyści z wykorzystywania platformy EDI w biznesie

Platforma umożliwia poprawę stosunków z partnerami biznesowymi. Dodatkowo umożliwia oszczędność czasu, dzięki szybkiej, elektronicznej wymianie danych. Platforma EDI to również niższe koszty zarządzania danymi i ich przechowywania. Comarch EDI został zaprojektowany w zgodzie z panującymi standardami. Zapewnia funkcjonalności wymiany dokumentów elektronicznych dostosowanych do potrzeb Klienta. Dodatkowo Comarch EDI pozwala synchronizację danych w systemach Comarch, oraz integrację dokumentów z innych, zewnętrznych systemów ERP.

Comarch EDI a KSeF

Użytkownicy platformy Comarch EDI mogą korzystać z platformy do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur KSeF. Integracja Comarch EDI z KSeF umożliwiły pozytywnie testy ministerstwa platformy EDI. System umożliwia wysyłanie faktur do KSeF. Obecni klienci Comarch korzystający z Comarch EDI już teraz są zintegrowani z KSeF. Za pośrednictwem Comarch EDI, przedsiębiorcy mają możliwość wysyłania dokumentów finansowych do Ministerstwa Finansów.

Wdrożenie Comarch EDI w firmie

Wdrożenie Comarch EDI jest procesem dość prostym. Jak już wybrałeś partnera Comarch, wystarczy, że powiadomisz go o chęci integracji swojego systemu z Comarch EDI oraz o tym, jakie masz wobec niego oczekiwania.

Comarch EDI to narzędzie, które nie wymaga od Twoich partnerów biznesowych posiadania go w swojej firmie. Comarch EDI oferuje wymianę dokumentów z kontrahentami za pośrednictwem aplikacji internetowej. Oznacza to, że możesz wysyłać i odbierać dokumenty elektroniczne, dzięki tej aplikacji. Dodatkowo Comarch EDI dostępny jest w różnych wersjach językowych, więc bariera językowa nie stanowi problemu w wymianie e-dokumentów.

Technologia EDI można wdrożyć w firmie w dość krótkim czasie. Zaawansowanie wdrożenia projektu EDI w firmie zależy od potrzeb firmy. Uruchomienie w firmie wersji webowej będzie zdecydowanie prostsze i szybsze. Większe, bardziej zaawansowane projekty będą wymagały konfiguracja systemu ERP firmy, aby możliwa była integracja z systemami back-office.

Aleksandra Antczak
Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Aleksandra Antczak

Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
lean management
Blog ekspercki

Lean management – co to jest i dlaczego warto znać tę ideę?

Lean Management – w odróżnieniu od akademickich strategii zarządzania – jest koncepcją inspirowaną sprawdzonymi i efektywnymi praktykami przemysłowymi. To system ukierunkowany na generowanie coraz wyższych zysków dzięki tworzeniu maksymalnej wartości dla klienta przy jednoczesnym wykorzystaniu minimalnych zasobów. Sprawdź, jak wykorzystać to podejście biznesowe w praktyce i jakie narzędzia mogą okazać się szczególnie pomocne.

inwentaryzacja
Blog ekspercki

Inwentaryzacja po nowemu – z nami możesz ją przyspieszyć!

Okresowe ustalania lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistych stanów magazynowych i wartości majątku firmy to coś więcej niż obowiązek wynikający z Ustawy o Rachunkowości. Sporządzenie precyzyjnego spisu faktycznego wszystkich rzeczowych i finansowych składników majątkowych zapewnia również ciągłość procesów magazynowych, ułatwia dostęp do danych dotyczących towarów oraz daje szanse na wykrycie ewentualnych błędów i nadużyć. Aby usprawnić realizację tych zadań, warto skorzystać z możliwości, jakie daje system Comarch WMS.

KSEF W COMARCH
Blog ekspercki

System ERP – ile kosztuje?

Decyzja o zakupie i wdrożeniu systemu ERP ma charakter strategiczny, dlatego powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Proces identyfikacji i oceny wymagań pozwala ustalić, czy firma dysponuje odpowiednimi zasobami, aby zaimplementować tak rozbudowane rozwiązanie. Sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się ta inwestycja i co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania.