System ERP w Chmurze: Czym Jest, Jak Działa i Czy Warto?

erp w chmurze
Nowoczesny system ERP (Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. W ostatnich latach coraz więcej firm staje przed wyborem chmurowych rozwiązań ERP i decyduje się na wdrożenia systemu ERP w chmurze. W artykule przyjrzymy się, czym jest chmurowy system ERP, jakie są jego zalety i wady oraz jak polska firma Comarch wprowadza swoje rozwiązania do chmury. Rozwiązania klasy ERP to nieodłączny element funkcjonowania firmy. Dostawcy ERP prześcigają się w innowacyjności dostarczanych rozwiązań ERP.

Z naszego artykułu dowiesz się:

System ERP w chmurze – przegląd technologii

chmura comarch

Czym jest system ERP w chmurze?

System ERP w chmurze to oprogramowanie do kompleksowe zarządzania przedsiębiorstwem, które działa w oparciu o chmurę obliczeniową. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów ERP, system ERP oparty na chmurze działa jako usługa (SaaS – Software as a Service) dostarczana przez dostawców chmury obliczeniowej.

Dzięki temu przedsiębiorstwa mają dostęp do funkcji systemu ERP za pomocą przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji, bez konieczności instalowania oprogramowania na swoich serwerach z zachowaniem wszystkich funkcjonalności systemu ERP stacjonarnego. To pozwala na łatwiejsze skalowanie systemu, niższe koszty wdrożenia systemu oraz lepszą dostępność i elastyczność usług. Logowanie do cloudowego systemu ERP odbywa się przy pomocy przeglądarki, bądź dedykowanej aplikacji.

Niekiedy systemy ERP w chmurze postrzegane są jako mniej funkcjonalne. Nic bardziej mylnego! Rozwiązanie w chmurze pozwala firmom korzystać z tych samych funkcjonalności systemów ERP niezależnie od wersji zaimplementowanego systemu ERP.

chmura comarch

Zalety systemu ERP w chmurze

System ERP w chmurze przynosi różne korzyści dla przedsiębiorstw, które mogą ułatwić zarządzanie zasobami i poprawić efektywność operacyjną. Oto niektóre z głównych zalet systemu ERP w chmurze:

  1. Elastyczność: System ERP w chmurze pozwala na łatwe skalowanie zasobów i funkcji w zależności od potrzeb danej firmy. Można go dostosować do liczby użytkowników oraz rosnących wymagań i zmian działania firmy.
  2. Obniżenie kosztów: Przeniesienie systemu ERP do chmury eliminuje potrzebę zakupu, konserwacji i zarządzania infrastrukturą IT. Ponadto opłaty abonamentowe systemu chmurowego są często niższe niż koszty utrzymania systemów lokalnych. Ze względu na niższe koszty licencji systemów ERP, firmy często wybierają system ERP w modelu chmurowym. Koszty wdrożenia chmury mogą być zdecydowanie niższe w przypadku standardowych udogodnień.
  3. Bezpieczeństwo: Dostawcy usług chmur obliczeniowych oferują zaawansowane mechanizmy zabezpieczeń, takie jak szyfrowanie danych, ochrona przed atakami DDoS czy zabezpieczenia przed utratą danych. Rozbudowany system zarządzania bezpieczeństwem minimalizuje ryzyko utraty, czy wycieku danych. Dzięki temu system ERP w chmurze może być bezpiecznym rozwiązaniem dla przechowywania wrażliwych danych. Dostawca systemu chmurowego zobowiązany jest do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych.
  4. Wsparcie techniczne: Korzystając z systemu ERP w chmurze, użytkownicy systemu ERP otrzymują wsparcie techniczne. Może to obejmować zarówno bieżące wsparcie, jak i aktualizacje oprogramowania, co pomaga w utrzymaniu systemu na bieżąco.
  5. Szybkość wdrożenia: Wdrożenie rozwiązania chmurowego może być znacznie szybsze niż w przypadku systemów lokalnych, ponieważ nie wymaga zakupu i konfiguracji sprzętu. Dzięki temu firmy mogą szybciej zacząć korzystać z zalet systemu ERP. Implementacja systemu ERP w chmurze zwykle jest szybsza.
  6. Dostępność: System ERP w chmurze ma zapewnić dostęp do systemu z dowolnego miejsca i urządzenia z dostępem do internetu. Dzięki temu pracownicy mogą wykonywać zadania i sprawdzać informacje bez względu na lokalizację, co zwiększa efektywność i umożliwia bardziej elastyczne zarządzanie zasobami.
  7. Aktualizacje: Aktualizacje systemu ERP w chmurze są często automatyczne i nie wymagają dodatkowej ingerencji ze strony przedsiębiorstwa. Oznacza to, że system zawsze będzie na bieżąco z najnowszymi funkcjami i uaktualnieniami zabezpieczeń, czy przepisami prawa. W ramach rozwiązań w chmurze dostawca oprogramowania odpowiada za integralność danych, kopie bezpieczeństwa danych, czy kopie zapasowe.
erp w chmurze

Comarch i nowoczesne systemy klasy ERP w chmurze obliczeniowej

Wśród chmurowych systemów klasy ERP proponowanych przez Comarch są Comarch ERP XL oraz Comarch ERP Optima. Są to wiodące oprogramowania ERP w obszarze systemów ERP. Systemy Comarch ERP dedykowane są dla firm średniej wielkości, małym i dużym firmom produkcyjnym.

Przeniesienie systemu ERP do chmury przynosi wiele korzyści. Dzięki systemowi ERP w chmurze- czy to XL, czy Optima- przedsiębiorca ma stały dostęp do danych firmy. Dzięki elastyczności systemu ERP Comarch, firma w ramach wzrostu firmy, zmieniających się w niej procesów biznesowych, może modyfikować funkcjonalności konkretnego rozwiązania ERP. Korzystając z systemu w chmurze masz dostęp do wszystkich danych biznesowych Twojej firmy z każdego miejsca na ziemi, w dowolnym czasie.

Chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie?

Skonsultuj się z naszym ekspertem i umów się na prezentację!

Czy warto inwestować w system ERP w chmurze i w systemy Comarch ERP?

Wdrożenia systemu ERP w chmurze przynoszą wiele zalet, takich jak elastyczność, bezpieczeństwo, wsparcie techniczne i obniżenie kosztów. Jednak warto również rozważyć potencjalne wady związane z przechowywaniem danych w chmurze oraz integracją z innymi systemami w firmie. Biorąc pod uwagę zalety systemu ERP w chmurze, warto rozważyć wdrożenie takiego rozwiązania ERP opartego na chmurze w Twojej firmie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz korzystać z systemu ERP lub potrzebujesz skalowalnego i elastycznego systemu.

Comarch oferuje szeroką gamę systemów ERP w chmurze, dostosowanych do potrzeb różnych przedsiębiorstw, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla firm poszukujących nowoczesnych rozwiązań. Przed podjęciem decyzji o wdrożeniu systemu ERP w chmurze warto jednak dokładnie przeanalizować zarówno korzyści, jak i potencjalne ryzyka związane z tym rozwiązaniem. Ostatecznie, decyzja o wdrożeniu systemu ERP w chmurze i wybór oprogramowania ERP zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa. Ważne jest, aby dokładnie zbadać dostępne opcje, porównać różne oferty i rozważyć, czy system ERP w chmurze jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy.

Pamiętaj, że wdrożenia systemu ERP są długoterminowym procesem, który może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa. Dlatego warto dokonać świadomego wyboru, który przyniesie jak najwięcej korzyści dla Twojego biznesu. Warto również pamiętać, że wiele firm oferuje możliwość testowania swoich systemów ERP w chmurze przed podjęciem ostatecznej decyzji o wdrożeniu. Skorzystanie z takiej oferty może pomóc ocenić, czy dana platforma spełnia oczekiwania i czy wprowadzenie wyspecjalizowanego systemu ERP w chmurze przyniesie zamierzony efekt.

Aleksandra Antczak
Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Aleksandra Antczak

Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
COMARCH DMS
Blog ekspercki

Dlaczego warto testować oprogramowanie?

Testowanie oprogramowania to wieloetapowy proces, który pomaga wykryć wszelkie defekty, zapobiec ich powstawaniu oraz zwiększyć spójność i wewnętrzną jakość oprogramowania. W zależności od typu aplikacji testy mogą obejmować przegląd dokumentacji i kodu lub raportowanie wyników pracy. Sprawdź, co to jest testowanie oprogramowania, jakie są metody oceny oprogramowania i czym charakteryzują się poszczególne grupy testów.

altum w e-commerce
Blog ekspercki

Kasy fiskalne online – co musisz wiedzieć?

Kasa fiskalna online to typ urządzenia rejestrującego, które na bieżąco przesyła dane dotyczące sprzedaży do centralnego systemu informatycznego urzędu skarbowego. Dzięki temu organy podatkowego mogą kontrolować transakcje w czasie rzeczywistym i tym samym szybciej wykrywać wszelkie nieprawidłowości podatkowe. Sprawdź, kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej online i co na ten temat mówią przepisy prawa.

user experience
Blog ekspercki

User Experience – co to jest i dlaczego jest tak ważne?

User Experience, czyli doświadczenie użytkownika, to wrażenia towarzyszące odbiorcy podczas korzystania z programów, aplikacji i stron internetowych. UX design jest podstawą sukcesu każdego biznesu. Jeżeli zależy Ci na przyciągnięciu klientów, zwiększeniu ich zaangażowaniu i poprawie konwersji, nie możesz pominąć etapu dostosowania danego rozwiązania do potrzeb konkretnej grupy docelowej.