Narzędzia business intelligence — które będą najlepsze do Twojej firmy?

Business Intelligence
Sprawna analityka biznesowa, czyli business intelligence to dzisiaj konieczność, aby każda nowoczesna firma mogła nie tylko prężnie działać i się rozwijać, ale również uzyskiwać przewagę konkurencyjną. Sprawdź, jakie narzędzia business intelligence dla Twojej firmy wybrać! Na jakie aspekty w szczególności warto zwracać uwagę i dlaczego wybrany model będzie lepszy w porównaniu z innymi systemami? Szczegóły w zakresie skutecznej analityki biznesowej znajdziesz w poniższym tekście.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Skąd bierze się potrzeba korzystania z narzędzi BI w firmie?

Każda nowoczesna i prężnie działająca firma musi korzystać z optymalnych systemów w ramach realizacji swoich potrzeb biznesowych. Należy podkreślić, że przetwarzanie analityczne online jest dzisiaj nierzadko podstawą, aby móc zapewnić komfortową pracę całej organizacji. Wiele firm boryka się dzisiaj z nadmiarem obowiązków w wyniku napływu zbyt dużej ilości informacji z różnych kanałów. Ogromne ilości danych należy nie tylko poznać, ale konieczne jest również wdrożenie takich działań, które będą nimi sprawnie zarządzać. Po co korzystać z narzędzi business intelligence? Aby przeprowadzać skuteczną i jakościową analizę danych, co wiąże się z łatwiejszym procesem podejmowania decyzji, a w dalszym etapie z lepszą wydajnością przedsiębiorstwa. Przy dobrej eksploracji danych udaje się minimalizować koszty i maksymalizować zyski. Wydaje się, że to kompletne rozwiązanie dla firm, które mierzą się z koniecznością zarządzania bazami danych, ich analityką pod kątem weryfikacji efektywności działalności czy eliminowania ewentualnych błędów.

narzędzia bi

Rodzaje narzędzi Business Intelligence

Trzeba przyznać, że tworzenie analiz biznesowych stało się w ostatnim czasie niezwykle popularne i to praktycznie w każdej branży, na całym świecie, dla dużych oraz małych firm. Nie ma w tym nic dziwnego, bo raporty, które pozwala tworzyć analityka biznesowa, są swoistym drogowskazem i najlepszym narzędziem do optymalizacji działań biznesowych. Dowiedz się, jakie narzędzie BI sprawdza się nie tylko na rynku, w którym działasz, ale także w Twojej firmie, uwzględniając indywidualne potrzeby, patrząc na zadania realizowane przez pracowników, wykorzystywane już systemy czy różne sposoby na skuteczną eksplorację danych.

Raportowanie i analiza danych

Analiza biznesowa dotyczy przede wszystkim zarządzania danymi. Business intelligence pozwala uzyskać informacje w zakresie przyszłych wyników firmy czy bieżących procesów budżetowania, ale również w ramach nadzoru planowanych działań. Co więcej, BI dostarcza naprawdę rzetelne dane, a informacje przechowywane przez hurtownię danych pozwalają dokonywać analizy również danych historycznych dla jeszcze sprawniejszej optymalizacji działań. Nie ma wątpliwości, że dzięki analizie danych możliwe staje się podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Dashboardy i wizualizacje danych

Generowane raporty, które stanowią wręcz doskonałą wizualizację danych, pozwalają jeszcze lepiej zobrazować bieżącą i przyszłą działalność oraz pozycję firmy. Dzięki wykorzystywaniu dashboardów menadżerskich znacznie łatwiej jest podejmować kluczowe decyzje, co z kolei pozwala na lepsze konkurowanie ofertą. Wizualizacja danych przedstawiona w formie graficznej pozwala łatwiej zrozumieć wszelkie procesy, jakie zachodzą w aktualnej działalności firmy. Dashboard daje szybki wgląd, uwzględniając raporty na sytuację bieżącą biznesową czy wyniki, które będą oddziaływać na firmę w przyszłości.

mobilna aplikacja

Systemy zarządzania przepływem danych (ETL)

Okazuje się, że systemy zarządzania przepływem danych ETL to kluczowy element kompletnego narzędzia business intelligence. Jego wdrożenie daje możliwość łączenia danych z różnych, zewnętrznych źródeł. Transformacja i ładowanie danych pozwala z kolei lepiej zarządzać bazami, a weryfikacja raportów wpływa na podejmowanie korzystnych decyzji. Patrząc na wszystkie narzędzi BI, to właśnie systemy ETL uznawane są za najlepsze rozwiązania business intelligence.

Analiza predykcyjna

Opisując skuteczne oprogramowanie business intelligence, nie sposób pominąć istotnej, wykorzystywanej przez liczne systemy opcji analizy predykcyjnych. Czym są tego rodzaju narzędzia BI w zakresie stosowanych technik statystycznych? Analiza danych predykcyjna to weryfikacja bieżących i historycznych danych z zastosowaniem narzędzia, którego pracą jest działanie na języku naturalnym, który zawarty jest w zwrotach przesyłanych wraz z wszelkimi danymi.

Kryteria wyboru narzędzi Business Intelligence

Jak wybrać dobry system business intelligence, skoro na rynku panuje już naprawdę spora konkurencja? W ostatnich latach zauważono, że najlepsze narzędzia BI to takie, które są dopasowane wedle potrzeb przedsiębiorstwa. Nie można mówić o obsłudze uniwersalnej, ponieważ każda działalność biznesowa ma inne oczekiwania.

Przegląd potrzeb i wymagań firmy

Aby móc wybrać najlepsze oprogramowanie do analityki biznesowej, przedsiębiorstwo musi uwzględnić swoje potrzeby, ale również warunki, w jakich działa. Nie mniej ważna jest analiza konkurencji oraz śledzenie technologicznych nowinek. Dzięki temu system BI będzie zarządzał danymi, sporządzający raporty, które rzeczywiście pomogą w podejmowaniu decyzji i planowaniu kolejnych procesów z korzyścią dla prowadzonego biznesu.

Możliwości integracji z istniejącymi systemami

Jeśli firma korzysta już z narzędzi business intelligence albo innych w ramach skutecznego zarządzania działalnością w jej różnych aspektach, oprogramowanie BI powinno być z nimi kompatybilne, a więc powinno udać się je połączyć. Dzięki takiej funkcjonalności udaje się sprawić, że na wielu etapach prowadzonej firmy nastąpi automatyzacja pracy, która z kolei przekłada się na wydajność i efektywność.

Chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie?

Skonsultuj się z naszym ekspertem i umów się na prezentację!

Funkcjonalność i elastyczność narzędzi

Każda firma ma inne potrzeby i wymagania, dlatego narzędzia business intelligence powinny być na tyle elastyczne, aby można było dopasowywać je do działalności konkretnego przedsiębiorstwa. W przypadku analizy biznesowej firm znaczenie ma przecież funkcjonalność w ramach innowacyjnych systemów, ale liczą się także wysokie standardy bezpieczeństwa. Między innymi dlatego BI musi być dopasowane do prowadzonej działalności i na tyle elastyczne, aby można było natychmiast reagować na ewentualne zmiany rynkowe.

Koszty i wsparcie techniczne

Możliwości finansowe firm są różne i warto uwzględnić ten aspekt przy wyborze oprogramowania do tworzenia analizy biznesowej. Porównaj konkretną propozycję z innymi systemami, zwróć uwagę na możliwe ustawienia i opcje, ale uwzględnij również wsparcie techniczne dostawcy i to nie tylko na etapie wdrażania narzędzie. Musisz wiedzieć, że już na etapie korzystania z business intelligence konieczne będzie wykonanie różnego rodzaju modyfikacji, z którymi technicznie możesz sobie nie poradzić. Najlepiej reagować od razu, w czasie rzeczywistym, zanim analizy danych staną się nieskuteczne w obliczu bieżących warunków.

business intelligence

Przykładowe narzędzia Business Intelligence

Aby móc wybrać te najlepsze narzędzia business intelligence warto poznać te najpopularniejsze, które bez ograniczeń są dostępne na całym świecie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Sprawdź krótką charakterystykę pionierów nowatorskiego rynku BI.

Comarch

Analiza danych biznesowych możliwa dzięki Comarch to narzędzie business intelligence w najlepszym wydaniu. Globalne doświadczenie i najnowocześniejsze możliwości, wszystko to sprawia, że analiza danych jest tutaj na światowym poziomie.

Tableau

Graficzne tablice i raporty dla jeszcze lepszej wizualizacji danych. Właśnie ta opcja jest największą zaletą Tableau, narzędzia business intelligence do zarządzania danymi. Prezentacje udostępniane są automatycznie, przy czym można je dowolnie modyfikować. Co więcej, ten system korzysta z różnych źródeł i to bez konieczności używania baz danych. To świetne narzędzie dla managerów, ekonomistów czy informatyków.

Microsoft Power BI

Prezentacja wizualizacji danych, integracja z programami Microsoft Office i korzystna cena systemu, to największe zalety Microsoft Power BI. Pamiętaj jednak, że do odpowiedniej analizy danych przydatny jest ekspert w tej dziedzinie. Bez wiedzy i doświadczenia trudno móc korzystać z rozwiązań analityki biznesowej samodzielnie. Chociażby dlatego warto korzystać ze szkoleń, jakie w ramach obsługi narzędzi BI oferują ich dostawcy.

controlling

Qlik Sense

Ta nowoczesna platforma BI pozwala otrzymywać analizy danych z różnych gałęzi działalności firmy. Jej zaletą jest również przejrzysta wizualizacja danych oraz integracja danych przesyłanych z różnych źródeł i systemów.

Jak rozpocząć wdrażanie narzędzi BI w swojej firmie?

Systemy business intelligence sprawdzają się doskonale w ramach zarządzania treścią w bazach danych, co pozwala podejmować strategiczne decyzje z korzystnym efektem dla prowadzenia i rozwoju firmy. Aby mieć gwarancję korzystania z dobrych narzędzi BI, które sprawdzają się właśnie w ramach Twojej działalności biznesowej, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych dostawców. Zacznij od kontaktu z producentem autorskich narzędzi BI.

Aleksandra Antczak

Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
asaj sedkomp comarch erp xl
Blog ekspercki
Aneta Sierakowska

Wdrożenie Comarch ERP XL w firmie Asaj. Film promocyjny z wdrożenia

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesowym, efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem jest kluczem do sukcesu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest implementacja zaawansowanych systemów ERP, takich jak Comarch ERP XL. W SEDKOMP mieliśmy przyjemność współpracować z firmą Asaj, by zrealizować takie wdrożenie, które skutecznie przetransformowało ich działalność.

Case Study
Małgorzata Jerominiak

Optymalizacja procesów biznesowych w Lisek.App dzięki Comarch ERP Optima- jak wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązania w q-commerce?

W dobie rosnących oczekiwań klientów dotyczących szybkości dostaw, firma Zorro Delivery Sp. z o.o., prowadząca popularną aplikację mobilną Lisek.App, stanęła przed wyzwaniem usprawnienia swoich procesów biznesowych. Kluczowym elementem tej transformacji stało się wdrożenie systemu Comarch ERP Optima, w którym to przedsięwzięciu firma SEDKOMP odegrała kluczową rolę.