Zmiany w przepisach o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Comarch gotowy na synchronizację z SENT

Delegowanie kierowców- zmiany w prawie
Od 19 sierpnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące delegowania kierowców w transporcie drogowym. Zmiany te mają na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnych wytycznych i standardów. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi zmianami w prawie.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Najważniejsze zmiany w przepisach o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

  1. Implementacja dyrektyw unijnych: Nowa ustawa implementuje do polskiego prawa dyrektywę 2020/1057, nazywaną lex specialis. Dotyczy ona delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego.
  2. Status pracownika delegowanego: Kierowcy wykonujący określone operacje transportowe na terytorium Polski będą teraz traktowani jak pracownicy delegowani. Muszą oni otrzymać warunki zatrudnienia zgodne z polskimi przepisami, w tym odpowiednie wynagrodzenie.
  3. Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy (PIP): PIP ma teraz za zadanie kontrolować warunki zatrudnienia delegowanych kierowców. Będzie też korzystać z Elektronicznego Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym (IMI) w module „Transport”.
  4. Zgłoszenie delegowania: Przedsiębiorcy z zagranicy będą musieli zgłosić delegowanie kierowców na terytorium Polski. Proces zgłaszania będzie różnił się w zależności od kraju pochodzenia przedsiębiorcy i okoliczności delegowania.
  5. Dokument potwierdzający delegowanie: Kierowcy z państw trzecich będą musieli posiadać przy sobie specjalny dokument potwierdzający delegowanie na terytorium Polski. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą mogli żądać jego okazania podczas kontroli drogowej.

Obsługa SENT w systemie Comarch ERP Optima

System Comarch ERP Optima umożliwia generowanie oraz wysyłanie zgłoszeń przewozu towaru na PUESC do systemu SENT zarówno przez podmiot wysyłający, jak i odbierający. Proces jest znacznie uproszczony dzięki możliwości tworzenia zgłoszeń SENT ręcznie lub na podstawie dokumentów takich jak FS, WZ, FZ czy PZ.

Korzystanie z systemu znacząco przyspiesza procedurę zgłoszenia. Wystarczy prawidłowo skonfigurować system ERP, aby potem móc generować zgłoszenia bez konieczności manualnego wypełniania formularzy na PUESC.

System pozwala wybierać między dwoma typami zgłoszeń przewozu towaru:

  1. Towary, które nie są paliwami opałowymi ani gazem LPG.
  2. Paliwa opałowe dedykowane do urządzeń grzewczych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Pomocy systemu Comarch:

Obsługa SENT w systemie Comarch ERP XL

System Comarch ERP XL umożliwia rejestrowanie oraz wysyłanie do systemu SENT zgłoszeń dotyczących przywozu oraz wywozu tzw. towarów wrażliwych. Zgłoszenia można tworzyć ręcznie, wprowadzając wszystkie niezbędne informacje, takie jak dane dotyczące podmiotu wysyłającego, odbierającego, kody CN transportowanych produktów i ich ilości.

Zgłoszenie dotyczące wywozu można również generować na bazie dokumentów takich jak FS, FSE, WZ, WZE. Natomiast zgłoszenie dotyczące przywozu na podstawie dokumentów takich jak FZ, PZ, FA, PZI.

Po zarejestrowaniu zgłoszenia w systemie, można je przesłać do systemu SENT. Po pomyślnym przesłaniu i weryfikacji, system SENT zwraca numer referencyjny zgłoszenia oraz klucze dostępu dla różnych stron zaangażowanych w proces (np. dla Wysyłającego czy Odbierającego). Te informacje są następnie zapisywane w zakładce SENT.

Zgłoszenia przesłane do SENT mogą być modyfikowane, anulowane lub zamykane. Każda zmiana może być przesyłana do systemu SENT, który aktualizuje status zgłoszenia. W przypadku awarii systemu SENT istnieje także możliwość wysyłania zgłoszeń drogą mailową.

Aneta Sierakowska
Aneta Sierakowska

Service Level Manager

Aneta Sierakowska

Aneta Sierakowska

Service Level Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
lean management
Blog ekspercki

Lean management – co to jest i dlaczego warto znać tę ideę?

Lean Management – w odróżnieniu od akademickich strategii zarządzania – jest koncepcją inspirowaną sprawdzonymi i efektywnymi praktykami przemysłowymi. To system ukierunkowany na generowanie coraz wyższych zysków dzięki tworzeniu maksymalnej wartości dla klienta przy jednoczesnym wykorzystaniu minimalnych zasobów. Sprawdź, jak wykorzystać to podejście biznesowe w praktyce i jakie narzędzia mogą okazać się szczególnie pomocne.

inwentaryzacja
Blog ekspercki

Inwentaryzacja po nowemu – z nami możesz ją przyspieszyć!

Okresowe ustalania lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistych stanów magazynowych i wartości majątku firmy to coś więcej niż obowiązek wynikający z Ustawy o Rachunkowości. Sporządzenie precyzyjnego spisu faktycznego wszystkich rzeczowych i finansowych składników majątkowych zapewnia również ciągłość procesów magazynowych, ułatwia dostęp do danych dotyczących towarów oraz daje szanse na wykrycie ewentualnych błędów i nadużyć. Aby usprawnić realizację tych zadań, warto skorzystać z możliwości, jakie daje system Comarch WMS.

KSEF W COMARCH
Blog ekspercki

System ERP – ile kosztuje?

Decyzja o zakupie i wdrożeniu systemu ERP ma charakter strategiczny, dlatego powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Proces identyfikacji i oceny wymagań pozwala ustalić, czy firma dysponuje odpowiednimi zasobami, aby zaimplementować tak rozbudowane rozwiązanie. Sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się ta inwestycja i co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania.