Unowocześnianie parku maszynowego – dlaczego jest tak ważne?

COMARCH XL
Dbałość o utrzymanie dobrej kondycji maszyn to warunek niezakłóconego i płynnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Niestety, firmy często odwlekają modernizację do momentu, gdy sprzęt zaczyna zawodzić i dochodzi do awarii. To duży błąd! Bogate zaplecze techniczne i stale modernizowany, nowoczesny park maszynowy, nie tylko pozwolą zbudować renomę na rynku, ale także zapobiegną sytuacji, w której nie będziesz mógł zrealizować zamówienia ze względu na zbyt małe moce przerobowe lub awaryjność maszyn. W tym tekście szczegółowo przedstawiamy znaczenie unowocześniania parku maszynowego dla ogólnej kondycji przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury!

Z naszego artykułu dowiesz się:

Zaplecze techniczne — co to jest i jak o nie zadbać?

Park maszyn, czyli potoczna nazwa zaplecza sprzętowego firmy, to nic innego jak infrastruktura właściwa dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Poprzez park można zatem rozumieć zespół urządzeń służących do utrzymania ciągu produkcji. Odbywają się tam ważne procesy technologiczne, dlatego wszystkie narzędzia produkcyjne muszą być w pełni sprawne i poddawane regularnym przeglądom. Wydajny park maszynowy jest równie istotny co kapitał ludzki (zaplecze personalne), dlatego — podobnie jak kadra pracownicza — wymaga stałego nadzoru i inwestycji w utrzymanie oraz poprawę jakości pracy.

Aby mieć pewność, że maszyny działają prawidłowo, konieczne są regularne kontrole jakości. Ten obowiązek jest zazwyczaj realizowany przez pracowników, którzy odpowiadają za weryfikowanie przebiegu procesu produkcyjnego. Jeżeli urządzenia nie działają prawidłowo, produkty końcowe również nie będą spełniały norm jakościowych, co przełoży się na ich jakość i może być przyczyną poważnych problemów – zwrotu produktów, utraty zaufania czy nawet problemów prawnych.

Modernizacja zaplecza technicznego to nie tylko serwis i udoskonalanie maszyn. Duże znaczenie ma również dbałość o infrastrukturę IT. Zobacz, co dzięki temu zyskasz: aplikacje ERP.

Nowoczesny park maszynowy – jakie korzyści za sobą niesie?

Każda firma, która ma stałe miejsce prowadzenia działalności (charakteryzujące się wystarczającą stałością), podejmuje cykliczne działania w zakresie zaplecza personalnego oraz technicznego. Celem modernizacji parku maszyn jest przywrócenie urządzeniom pierwotnej sprawności w celu zwiększenia ich wydajności. Dbałość o stan urządzeń niesie za sobą wiele korzyści i stanowi naturalną konsekwencję prowadzenia działalności produkcyjnej.

Utrzymanie ciągłości procesów produkcyjnych

Zmodernizowane maszyny osiągają lepsze parametry pracy i są wyposażane w systemy, które wydłużają ich żywotność. W przypadku sprzętów starszych generacji istnieje ryzyko, że w przypadku awarii sprowadzenie części zamiennych zajmie dużo czasu, prowadząc do przestojów. Regularne prace konserwacyjne mają zatem ogromne znaczenie nie tylko dla efektywności pracy, ale i jej płynności.

Udogodnienia w zakresie transportu

W dużych przedsiębiorstwach z branży produkcyjnej często występują problemy z poruszaniem się po ogromnej hali. W ostatnich latach dużą popularność zyskały autonomiczne roboty, które mogą transportować materiały i realizować inne powtarzalne zadania. Pomimo że koszty inwestycji są dość wysokie, to opłacalne rozwiązanie – firmy mogą bowiem zrezygnować z operatorów, co wiąże się z dużymi oszczędnościami.

Chcesz wdrożyć system, który zoptymalizuje procesy w Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami już dziś i zobacz co możemy Ci zaproponować!

Odciążenie kadry pracowniczej

Unowocześnianie zakładów pracy jest istotne zarówno dla firmy, która chce utrzymać efektywność, jak i pracowników. Nowoczesne zaplecze technologiczne sprzyja dobrej organizacji pracy i sprawia, że osoby zatrudnione mogą realizować swoje zadania efektywniej.

Chcesz zadbać o zaplecze personalne, nie poszerzając przy tym kadry pracowicznej? Zobacz, jakie korzyści niesie za sobą outsourcing IT.   

Automatyzacja procesów magazynowych i logistycznych

Tradycyjne formy składowania produktów są powoli wypierane przez rozwiązania zautomatyzowane. Roboty są zaprogramowane w taki sposób, że z łatwością poradzą sobie z rozmieszczaniem towarów według dostarczonego planu. To doskonałe rozwiązanie dla dużych zakładów produkcyjnych, w których wymagane jest szybkie zaadaptowanie się do nowego środowiska i wyeliminowanie błędów.

Chcesz poprawić logistykę w przedsiębiorstwie? Sprawdź, co oferuje intuicyjny serwis ERP. Zainwestuj w Comarch Optima dla małej, średniej lub dużej firmy.       

produkcja machine learning

Zwiększenie bezpieczeństwa pracy

Modernizacja parku maszynowego ma ścisły związek z bezpieczeństwem osób zatrudnionych. Dotyczy to w szczególności zakładów wyposażonych w przestarzałe zespoły urządzeń, które nierzadko stanowią zagrożenie dla operatora. Aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom w przyszłości i zapewnić wysokiej jakości pracę wytwórczą, konieczna może okazać się kompleksowa wymiana zaplecza.

Oszczędności dla przedsiębiorstwa

Unowocześnienie linii technologicznych przynosi wiele korzyści, w tym długoterminowe oszczędności dla przedsiębiorstwa. Jak już wspomnieliśmy, modernizując zaplecze techniczne, firmy zabezpieczają się na wypadek nagłej awarii prowadzącej do przestojów. Tym samym nie tylko chronią się przed utratą klientów, ale także ograniczają koszty związane z naprawami i zakupem trudno dostępnych części zamiennych. Równie istotnym aspektem jest oszczędność czasu – sprawne systemy pozwalają zarządzać czasem pracowników i realizować więcej zamówień w krótkim terminie.

Zadbaj o przyszłość swojego przedsiębiorstwa!

Wysoka jakość wyrobów, ciągłość realizacji procesów produkcyjnych i oszczędności na kadrze pracowniczej, to tylko część korzyści związanych z tworzeniem nowoczesnego zaplecza technicznego. Jeżeli chcesz zbudować przewagę rynkową i zwiększyć konkurencyjność, inwestuj w to, czego klient nie widzi gołym okiem. Dbałość o optymalizację procesów produkcyjnych to w końcu jeden z kluczowych elementów rozwoju każdego biznesu.

Czytaj także:      

Strony internetowe dla firm           

Kasy fiskalne online  

Optyczne rozpoznawanie tekstu – Comarch OCR

CRM online: Korzyści z systemu CRM w chmurze

Analiza danych i controlling w nowoczesnym biznesie      

Dlaczego warto testować oprogramowanie?      

Kasy fiskalne online – co musisz wiedzieć?            

User Experience – co to jest i dlaczego jest tak ważne?   

System MES: Kompleksowe rozwiązanie dla optymalizacji procesów produkcyjnych           

Małgorzata Jerominiak
Małgorzata Jerominiak

Specjalista ds. sprzedaży ERP

Picture of Małgorzata Jerominiak

Małgorzata Jerominiak

Specjalista ds. sprzedaży ERP

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
lean management
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

Lean management – co to jest i dlaczego warto znać tę ideę?

Lean Management – w odróżnieniu od akademickich strategii zarządzania – jest koncepcją inspirowaną sprawdzonymi i efektywnymi praktykami przemysłowymi. To system ukierunkowany na generowanie coraz wyższych zysków dzięki tworzeniu maksymalnej wartości dla klienta przy jednoczesnym wykorzystaniu minimalnych zasobów. Sprawdź, jak wykorzystać to podejście biznesowe w praktyce i jakie narzędzia mogą okazać się szczególnie pomocne.

inwentaryzacja
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

Inwentaryzacja po nowemu – z nami możesz ją przyspieszyć!

Okresowe ustalania lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistych stanów magazynowych i wartości majątku firmy to coś więcej niż obowiązek wynikający z Ustawy o Rachunkowości. Sporządzenie precyzyjnego spisu faktycznego wszystkich rzeczowych i finansowych składników majątkowych zapewnia również ciągłość procesów magazynowych, ułatwia dostęp do danych dotyczących towarów oraz daje szanse na wykrycie ewentualnych błędów i nadużyć. Aby usprawnić realizację tych zadań, warto skorzystać z możliwości, jakie daje system Comarch WMS.

KSEF W COMARCH
Blog ekspercki
Małgorzata Jerominiak

System ERP – ile kosztuje?

Decyzja o zakupie i wdrożeniu systemu ERP ma charakter strategiczny, dlatego powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Proces identyfikacji i oceny wymagań pozwala ustalić, czy firma dysponuje odpowiednimi zasobami, aby zaimplementować tak rozbudowane rozwiązanie. Sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się ta inwestycja i co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania.