Jak efektywnie zarządzać gospodarką magazynową w Twojej firmie?

WMS WDROŻENIE

Z naszego artykułu dowiesz się:

Gospodarka magazynowa pod kontrolą systemu ERP to klucz do sukcesu w zarządzaniu zasobami magazynowymi. Jak skutecznie zarządzać gospodarką magazynową w firmie? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców i na nie spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Czym jest gospodarka magazynowa?

Gospodarka magazynowa to inaczej zasoby magazynowe firmy. Zasoby magazynowe, czyli towary, które gromadzimy w magazynach firmy, które w przyszłości będą wykorzystane do produkcji, bądź przekazane bezpośrednio do odbiorców. Gospodarka magazynowa to zasoby, które przedsiębiorca przechowuje we właściwy sposób, tak aby w dalszej kolejności mogły być wykorzystane.

gospodarka magazynowa

Wyzwania w zarządzaniu magazynem dla firm

Wyzwań zarządzania magazynem jest wiele. Regularne kontrole stanów magazynowych w firmie, ceny przechowywania i ceny powierzchni magazynowych, jeżeli przedsiębiorca nie posiada własnych magazynów a także maksymalizacja wykorzystania przestrzeni magazynowej- to tylko niektóre z wyzwań, które posiada firma.

Innymi ważnymi i trudnymi wyzwaniami jest zarządzanie łańcuchem dostaw- przyjęcie na magazyn, wydanie z magazynu. Te wszystkie czynniki i wyzwania to aktualne problemy większości przedsiębiorców.

Optymalizacja procesów magazynowych

Optymalizacja i automatyzacja procesów biznesowych to klucz do dobrego zarządzania magazynem. Dzięki systemom ERP przedsiębiorcy mogą skutecznie optymalizować procesy magazynowe i logistykę w magazynie. W dzisiejszym świecie mamy trend zmierzający ku eliminacji marnotrawstwa, dlatego tak ważne jest skutecznie zarządzanie magazynem, optymalizacja gospodarki magazynowej, czy optymalizacja przestrzeni magazynowej. Dzięki rozbudowanym funkcjom systemów ERP to wszystko jest możliwe, ale o tym w dalszej części artykułu.

Analiza i optymalizacja przepływu towarów

Ważnym elementem w zarządzaniu gospodarką magazynową jest analiza i optymalizacja przepływu towarów. Korzyści płynące z zautomatyzowanego przepływu towarów w magazynie są bardzo miarodajne i zadowalające. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie systemów ERP i integrację z WMS w celu optymalizacji procesów magazynowych.

Chcesz wdrożyć system do obsługi magazynu w swojej firmie?

Skonsultuj się z naszym ekspertem i umów się na prezentację!

Aby skutecznie zoptymalizować przepływ towarów w magazynie w pierwszej kolejności należy skupić się na pierwszym etapie przepływu, czyli dostawa towarów. To ona rozpoczyna cały proces i już na tym etapie przedsiębiorca powinien mieć plan na towar a mianowicie towar powinien trafiać na odpowiednio przygotowane i zaplanowane miejsce. Dzięki temu nie będzie dublowana praca związana z przenoszeniem towaru. Przyjęcie towaru powinno odbywać się z zasadą minimalistyczną, czyli jak najkrótszy czas między dostawą a magazynowaniem. Wydajny przepływ materiału to pierwszy krok do optymalizacji magazynu.

Monitorowanie stanów magazynowych

Drugą a zarazem jedną z ważniejszych rzeczy jest stała kontrola stanów magazynowych. Zasoby magazynowe powinny być skrupulatnie kontrolowane. W przypadku dużych firm z rozbudowaną gospodarką magazynową i magazynami wysokiego składowania niezbędny jest do tego system ERP i WMS.

Podczas przyjęcia na magazyn powinna nastąpić adnotacja i rejestracja w magazynie, dzięki czemu towary i materiały od razu trafia do ewidencji.

Kontrola stanów magazynowych to istotny element wpływający na równowagę całej firmy. Kontrola zapasów magazynowych to także kontrola finansów. Systemy ERP pozwalają na weryfikację faktycznych stanów magazynowych a to daje minimalizację kosztów magazynowania, zapewnienie dobrego przepływu materiałów i uniknięcie niekontrolowanych wypływów z magazynu.

Projektowanie układu przestrzennego magazynu

Każdy właściciel magazynu chce wykorzystywać przestrzeń magazynową w efektywny i maksymalny sposób. Niezbędny element w optymalizacji magazynu to planowanie rozkładu palet i organizacja przestrzeni magazynowej.

Układ przestrzenny magazynu powinien być nie tylko optymalny pod kątem składowania produktów, rozmieszczenia regałów magazynowych, ale także i przede wszystkim pod kątem wózków widłowych, które po magazynie się poruszają.

Optymalizacja procesu zamówień i zaopatrzenia

Optymalizacja procesów zamówień i zaopatrzenia to następna składowa sukcesu w prowadzeniu magazynu. Właściwa podstawa dobrego procesu zakupowego to dobrze skonstruowany proces i strategia, ale również kontrola. Dobrze skonstruowany proces zaopatrzenia to sukces obranej strategii.

O tym jak skutecznie zarządzać procesami biznesowymi pisaliśmy tutaj.

gospodarka magazynowa

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Nowoczesne technologie, systemy ERP i oprogramowania do zarządzania magazynem to narzędzia biznesowe, które wspierają biznes. Duże firmy, które posiadają rozbudowane procesy, logistykę, aby zachować przewagę konkurencyjną oraz rozwijać biznes zmuszone są korzystać z nowoczesnych algorytmów.

System ERP, który pomaga skutecznie zarządzać magazynem wysokiego składowania jest Comarch WMS. Warehouse Management System (WMS) to kompleksowe rozwiązanie do koordynowania prac i zleceń magazynowych. Wieloetapowe procesy magazynowe mogą być zautomatyzowane w skuteczny sposób, dzięki Comarch WMS.

Systemy zarządzania magazynowego (WMS)

System zarządzania magazynowego Warehouse Management System (WMS) to pakiet dwóch inteligentnych rozwiązań w pełni zintegrowanych z systemem ERP..

Comarch WMS Zarządzanie to narzędzie, które pozwoli zarządzać magazynem, pomoże zdefiniować strukturę magazynową a także daje możliwość zarządzania pracownikami oraz weryfikowania ich obciążenia. Comarch WMS Zarządzanie pozwala na elastyczne budowanie struktury magazynowej, zarządzanie położeniem materiałów i towarów, sterowanie ich przemieszczeniem, kontrolę stanów minimalnych i inne.

Comarch WMS Magazynier to narzędzie, które ułatwi i pozwoli na przyjmowanie, wydawanie, przesuwanie oraz dokonywanie inwentaryzacji towarów przez magazyniera- pracownika magazynu.

Automatyzacja procesów w magazynie

Comarch WMS to narzędzie, które umożliwia wprowadzenie automatyzacji w magazynie. Procesy magazynowe będą wykonywane automatycznie dzięki systemom ERP a to pozwoli uniknąć błędów i nieprecyzyjnych informacji. Składowanie, przyjęcia magazynowe, wydania z magazynu mogą być procesami automatycznymi co przynosi wiele wymiernych korzyści.

Skanowanie kodów kreskowych i RFID

Aplikacja WMS Magaznier przeznaczona jest do mobilnej obsługi prostych procesów magazynowych. Magazynier przy pomocy aplikacji może realizować wszelkie przyjęcia i wydania materiałów, ewidencję przesunięć między magazynami a także realizować inwentaryzację. Aplikacja współpracuje z systemem Comarch ERP XL pozwalając na pracę i realizację zadań z użyciem urządzeń przenośnych, czytników kodów kreskowych, skanerów kodów kreskowych. Dzięki takiej funkcji magazynier może wykonać swoje zadanie stojąc obok przyjmowanego, czy wydawanego towaru.

Aleksandra Antczak
Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Aleksandra Antczak

Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
lean management
Blog ekspercki

Lean management – co to jest i dlaczego warto znać tę ideę?

Lean Management – w odróżnieniu od akademickich strategii zarządzania – jest koncepcją inspirowaną sprawdzonymi i efektywnymi praktykami przemysłowymi. To system ukierunkowany na generowanie coraz wyższych zysków dzięki tworzeniu maksymalnej wartości dla klienta przy jednoczesnym wykorzystaniu minimalnych zasobów. Sprawdź, jak wykorzystać to podejście biznesowe w praktyce i jakie narzędzia mogą okazać się szczególnie pomocne.

inwentaryzacja
Blog ekspercki

Inwentaryzacja po nowemu – z nami możesz ją przyspieszyć!

Okresowe ustalania lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistych stanów magazynowych i wartości majątku firmy to coś więcej niż obowiązek wynikający z Ustawy o Rachunkowości. Sporządzenie precyzyjnego spisu faktycznego wszystkich rzeczowych i finansowych składników majątkowych zapewnia również ciągłość procesów magazynowych, ułatwia dostęp do danych dotyczących towarów oraz daje szanse na wykrycie ewentualnych błędów i nadużyć. Aby usprawnić realizację tych zadań, warto skorzystać z możliwości, jakie daje system Comarch WMS.

KSEF W COMARCH
Blog ekspercki

System ERP – ile kosztuje?

Decyzja o zakupie i wdrożeniu systemu ERP ma charakter strategiczny, dlatego powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb przedsiębiorstwa. Proces identyfikacji i oceny wymagań pozwala ustalić, czy firma dysponuje odpowiednimi zasobami, aby zaimplementować tak rozbudowane rozwiązanie. Sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się ta inwestycja i co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania.