Jaki system informatyczny dla gastronomii?

ERP dla gastronomii
Bezpieczna wymiana dokumentów, płynna komunikacja między pracownikami czy możliwość pracy zdalnej – to tylko niektóre korzyści wynikające z wdrożenia systemu ERP w gastronomii. Prowadzenie firmy z poziomu jednej aplikacji, która automatyzuje wiele procesów wewnętrznych i usprawnia przepływ danych w obrębie Twojego biznesu i sprawia, że możesz skupić się na tym, co najważniejsze - czyli rozwoju swojej działalności. Zobacz, czym cechują się najnowsze systemy komputerowe w gastronomii i w jaki sposób mogą ułatwić Ci pracę.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Informatyka w gastronomii – jak może ułatwić pracę?

Oprogramowanie ERP (Enterprise Resource Planning), określane są często jako „centralny system nerwowy firmy”. Pomaga znaleźć równowagę między obsługą klientów, promocją a wypełnianiem obowiązków nałożonych przez ustawodawcę. Nowoczesne systemy w gastronomii mają modułową budowę, dzięki czemu restauratorzy mogą elastycznie dobierać komponenty programu.

Przykładowo, niewielki lokal, który dopiero rozpoczyna działalność, może wstrzymać się z zakupem modułu do obsługi zamówień na wynos. Jeżeli biznes okaże się rentowny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzyć funkcję oprogramowania. Systemy komputerowe w gastronomii sprawdzą się także przy tworzeniu menu czy obliczaniu kaloryczności dań. Narzędzia, wykorzystujące mechanizmy sztucznej inteligencji, ułatwiają zarządzanie gospodarką magazynową, kontrolują zasoby oraz informują o zapotrzebowaniu na konkretne produkty.

Aplikacje ERP to przyszłość każdej branży – nie tylko gastronomicznej! Ich wielofunkcyjność i prostota obsługi odmienią codzienność każdego biznesu.             

Oprogramowanie do restauracji – nieograniczone możliwości

Programy komputerowe w gastronomii występują w modelach on-premise i SaaS oraz chmurze hybrydowej. W przypadku większych biznesów świetnie sprawdzą się lokalne systemy ERP (on-premise) instalowane bezpośrednio na firmowych serwerach. Restauratorzy, którzy nie chcą inwestować we własną infrastrukturę IT, mogą zdecydować się na chmurę (SaaS). W tym modelu programy są hostowane przez dostawcę usług i udostępniane online. Przedsiębiorca korzysta z nich na zasadzie subskrypcji – nie ponosi żadnych innych wydatków. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla średniej, jak i dużej gastronomii.

Rozwiązaniem, łączącym zalety chmury i serwera dedykowanego, jest chmura hybrydowa, która umożliwia płynne przejście od rozwiązań IT starszej generacji do nowoczesnych technologii – wszystko to dzieje bez konieczności wymiany systemu. Co więcej, model hybrydowy pozwala rozszerzyć funkcjonalności on-premise bez konieczności wykonywania kosztownych wdrożeń.

Masz pytania dotyczące programów dla gastronomii? A może chcesz zlecić outsourcing IT?  Z przyjemnością pomożemy Ci wejść na drogę nowych technologii!   

   

erp w gastronomii   

Dlaczego warto inwestować w systemy komputerowe w gastronomii?

Transformacja technologiczna w branży HoReCa jest widoczna już od kilku lat. Restauracje, kawiarnie i małe punkty gastronomiczne, coraz częściej rezygnują z ręcznego zarządzania na rzecz całościowych systemów opartych na chmurze. Korzyści z ich wdrożenia są trudne do przecenienia. Zobacz, co zyskasz, implementując system do gastronomii w Twoim lokalu:

  • Optymalizacja kosztów firmowych – programy ERP usprawniają przepływ danych, ułatwiają tworzenie grafików oraz pełnią funkcję punktu kontaktowego.
  • Efektywne prognozowanie sprzedaży – dzięki wykorzystaniu aktualnych raportów menadżerowie mogą tworzyć zoptymalizowane harmonogramy pracy i monitorować nadgodziny.
  • Wizualizacja trendów – automatyczne gromadzenie danych ułatwia szczegółową analizę sprzedaży oraz pozwala śledzić efektywność obsługi klienta. Dzięki temu restauratorzy zyskują wiedzę o np. najbardziej rentownych pozycjach w menu.
  • Zwiększenie satysfakcji klientów – goście restauracji są coraz bardziej wymagający. Udostępnienie im mobilnych aplikacji do składania zamówień czy płatności zbliżeniowych może zachęcić do ponownego odwiedzenia restauracji.

Program do gastronomii to inwestycja długoterminowa, która przyniesie wiele korzyści. Nowoczesne technologie nie tylko ułatwiają prowadzenie biznesu, ale też wspierają utrzymywanie pozytywnych relacji z klientami.

Zobacz także: User Experience – co to jest i dlaczego jest tak ważne?     

Systemy komputerowe w gastronomii – Comarch ERP Optima Detal

Uniwersalnym wyborem dla firm z branży gastronomicznej jest Comarch Optima. Ten niezawodny program składa się z kilkunastu zintegrowanych modułów dostosowanych do potrzeb różnych branż. Podstawowym komponentem oprogramowania do gastronomii jest Comarch ERP Optima Detal – łatwy w obsłudze, dostosowany do współpracy z ekranami dotykowymi i czytnikami kodów kresowych, oraz oferujący wiele funkcjonalności niezbędnych w codziennej pracy kelnera.

Technologia w gastronomii – czym wyróżnia się Comarch ERP Optima Detal?

  • możliwość wystawiania, rozliczania i drukowania paragonów na drukarkach fiskalnych i zwykłych (także wielu paragonów jednocześnie);
  • wystawianie i wydruk faktur do paragonów;
  • wystawianie dowodów wpłaty oraz dowodów wypłaty;
  • podgląd stanu kasy;
  • zestawienia paragonów i podsumowanie kasy;
  • automatyczne naliczanie kaucji na paragonie;
  • praca na wygodnym ekranie dotykowym;
  • łatwe przekazanie paragonu innemu kasjerowi i przelogowanie sprzedawcy;
  • kontrola stanów magazynowych.

Oprogramowanie do restauracji Comarch zapewnia wydajniejszą pracę kasjerów dzięki zastosowaniu menu najczęściej wybieranych pozycji. Dużą zaletą jest też elastyczny interfejs, który można zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb.

Wdrożenie systemu dla gastronomii to dopiero początek. Nie musisz jednak obawiać się, że zostaniesz z tym sam. Nasza firma zapewni pełne doradztwo techniczne oraz profesjonalny serwis ERP.

Comarch e-Sklep – dobry wybór dla gastronomii!

Nowoczesna gastronomia nie ogranicza się do obsługi gości w restauracji czy lokalu gastronomicznym. Ale pozyskać klientów, musisz działać również w sieci. Comarch e-Sklep to narzędzie, które umożliwi Ci prowadzanie sprzedaży online. Platforma składa się z dwóch aplikacji – wspomnianego systemu Comarch ERP Optima oraz Comarch e-Sklep (wersja chmurowa).

System do gastronomii umożliwia obsługę całego procesu sprzedaży, począwszy od stworzenia menu, przez opublikowanie pozycji na sklepie, aż po realizację zamówienia na wynos wraz z dostarczeniem faktury lub paragonu. Aplikacja e-sklep składa się z dwóch obszarów – strony internetowej oraz panelu administracyjnego, w którym dokonujesz ustawień e-sklepu oraz prowadzisz komunikację z klientami. Wszystkie złożone zamówienia przekazywane są do systemu ERP Optima, gdzie dochodzi do ich procesowania. Co ciekawe, możesz posiadać kilka stron internetowych zintegrowanych z jednym systemem ERP. Wszystkie witryny będą obsługiwane przez jedno centralne oprogramowanie do gastronomii.

Chcesz, aby klienci odwiedzali Twoją witrynę? Zadbaj o jej design! Projektujemy strony internetowe dla firm, które wyprzedzają konkurencję. Zobacz, co możemy Ci zaoferować.


erp w gastronomii

Nowe szablony dla gastronomii od producenta Comarch

Wzrost zainteresowania systemami dla restauracji, kawiarni i innych punktów gastronomicznych, sprawił, że producent Comarch wprowadził specjalną aktualizację dla Comarch e-Sklep. Od lipca 2024 roku użytkownicy mogą korzystać z dedykowanego szablonu dla branży gastronomicznej, rozbudowanych statystyk sprzedaży oraz integracji z bazą VIES. Szablon jest responsywny i doskonale nadaje się do prezentacji menu. Dzięki możliwości swobodnej konfiguracji restauratorzy stworzą dostosowane listy produktów, dodadzą oznaczenia towarów (np. poziom ostrości czy alergeny), a także udostępnią opcję personalizacji zamówienia.

Zarządzający systemem do gastronomii mogą także określić rejon dostawy, wskazać orientacyjny czas realizacji zamówienia oraz udostępnić informacje o możliwości składania zamówień w określonych dniach i godzinach. Te udogodnienia sprawiają, że z szablonu skorzystają wszyscy przedstawiciele branży gastronomicznej – zarówno małe lokale i kawiarnie, jak i duże restauracje. Poszczególne elementy zostały wyeksponowane w taki sposób, aby poruszanie się po witrynie było w pełni intuicyjne i pozwalało na szybkie złożenie zamówienia.

Być może nie zdajesz sobie sprawy, ile opcji dodatkowych jest dostępnych w programie ERP, z którego korzystasz. Zobacz, dlaczego warto testować oprogramowanie i co zrobić, aby ułatwić realizację codziennych zadań.            

System do gastronomii – ile to kosztuje?

Cena wdrożenia oprogramowania ERP dla gastronomii jest zależna od kilku czynników, z czego najważniejszym jest liczba modułów. Zdecydowanie wyższe stawki obowiązują w przypadku systemów uruchomionych lokalnie, czyli na własnych serwerach. Utrzymanie infrastruktury IT, zapewnienie bezpieczeństwa jej działania oraz aktualizowanie programu, generują znaczne środki, przez co większość firm rezygnuje z oprogramowania dedykowanego na rzecz modelu chmurowego. W takim przypadku jedynym kosztem jest wykupienie subskrypcji – po opłaceniu abonamentu możesz korzystać z programu w wersji SaaS przez określony okres (najczęściej 12 miesięcy).

ERP sprawdzi się w każdej branży. To nie tylko system do gastronomii, ale też program dla firm budowlanych czy system ERP logistyka. Niezależnie, w jakiej branży działasz, odczujesz korzyści z jego wdrożenia!

Programy do gastronomii to rewolucja na rynku – postaw na stały rozwój!

Czy warto inwestować środki w system zarządzania do gastronomii? ERP to inwestycja w rozwój firmy. Nowoczesne oprogramowanie usprawni pracę kelnerów i kasjerów, zapewni prowadzenie zadowalających interakcji z klientami, a także pozwoli precyzyjnie rozliczyć sprzedaż i stany magazynowe. W perspektywie długoterminowej to sposób na zaoszczędzenie zasobów, zmniejszenie kosztów pracowniczych oraz sprawną analizę wyników sprzedaży.

Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z systemami ERP, z przyjemnością wskażemy Ci program do gastronomii, który wydobędzie potencjał Twojego biznesu i pozwoli zoptymalizować budżet. Zadzwoń do nas i przedstaw swoje oczekiwania, a my zaproponujemy efektywne kosztowo rozwiązania.

czytaj także:      

Kasy fiskalne online       

Comarch BI       

Optyczne rozpoznawanie tekstu

CRM online: Korzyści z systemu CRM w chmurze             

Analiza danych i controlling w nowoczesnym biznesie  

Kasy fiskalne online – co musisz wiedzieć?          

System MES: Kompleksowe rozwiązanie dla optymalizacji procesów produkcyjnych       

Aleksandra Antczak
Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Picture of Aleksandra Antczak

Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50



Polecane artykuły
Wdrożenie Comarch DMS
Case Study
Aleksandra Antczak

Case Study: Wdrożenie Comarch DMS w SGI – Copy

Efektywne zarządzanie dokumentacją w SGI dzięki Comarch DMS
SGI, lider rynku deweloperskiego, zmierzył się z wyzwaniami związanymi z ręczną obsługą dokumentów i koniecznością integracji systemów. Dzięki wdrożeniu Comarch DMS, Comarch OCR oraz Comarch BI firma usprawniła obieg dokumentów, zredukowała błędy w opisach kosztowych i zoptymalizowała procesy controllingowe. Sprawdź, jak pełna automatyzacja i integracja z Comarch ERP XL przyczyniły się do poprawy efektywności i kontroli finansowej.

automatyzacja sprzedaży online
Autorskie aplikacje
Aleksandra Antczak

Case Study: Integracja z Intercars – automatyzacja procesu sprzedaży online

Nasz klient, dynamicznie rozwijająca się firma motoryzacyjna, specjalizująca się w sprzedaży części samochodowych, stanęła przed wyzwaniem automatyzacji procesu aktualizacji danych o produktach i stanach magazynowych. Wdrożenie rozwiązania zintegrowanego z Intercars pozwoliło na pełną automatyzację synchronizacji towarów, cen i stanów magazynowych z systemem Comarch ERP Optima oraz e-Sklepem. Efektem jest eliminacja ręcznych operacji, bieżąca aktualizacja dostępności produktów, a także dostosowanie modelu sprzedaży do formuły dropshipping. Dzięki temu, firma zyskała nie tylko większą efektywność, ale również optymalizację procesów operacyjnych, co przełożyło się na wzrost sprzedaży.