Przykłady systemów informatycznych- jak mogą wesprzeć Twoją firmę?

zarządzanie magazynem
Nowoczesne firmy są częściej wybierane na partnerów handlowych i biznesowych. Klienci często zwracają uwagę na postęp technologiczny danego przedsiębiorstwa oraz to, z jakiego systemu informatycznego korzysta kontrahent. Dobór odpowiednich narzędzi IT nie tylko ułatwia analizę danych, ale też wspomaga większość procesów biznesowych. Zarządzanie dużym przedsiębiorstwem to wyzwanie, dlatego warto posiąść wiedzę o rozwiązaniach IT wspierających funkcjonowanie firmy. Przedstawimy Ci przykłady systemów informatycznych, które mogą okazać się przydatne

Z naszego artykułu dowiesz się:

Przykłady systemów informatycznych

Istnieje wiele systemów informatycznych, które umożliwiają lepsze zarządzanie i świadome podejmowanie decyzji biznesowych w przedsiębiorstwie. Jest pewna grupa systemów IT, na które warto zwrócić szczególną uwagę. W tej grupie znajdują się:

System CRM (Client Relationship Management)

System, który służy do zarządzania relacjami z klientami. System informatyczny, który wspiera proces sprzedażowy, jest szczególnie dedykowany firmom, którym zależy na utrzymaniu dobrych relacji z klientami i usprawnieniu procesów e-commerce. O tym, czym różni się system ERP od systemu CRM pisaliśmy na naszym blogu w tekście „ERP a CRM – Który lepszy? Czy mogą się zastąpić?„. Dzięki systemowi CRM firma może dokonywać analiz dotyczących klientów, sprawniej zarządzać sprzedażą i ją nadzorować.

System WMS (Warehouse Maganement System)

Czyli system do zarządzania magazynem, który pozwala na sprawną organizację pracy magazynów a także weryfikację stanów magazynowych, weryfikację położenia towarów i materiałów na magazynie. Tutaj możesz przeczytać o naszym innowacyjnym wdrożeniu WMS w firmie z branży Auto-ID.

System BI (Business Intelligence)

Czyli narzędzie analityczne do prowadzenia analiz controllingowych. Narzędzie, które gromadzi i przetwarza dane a także tworzy szczegółowe raporty dotyczące różnych aspektów firmy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie narzędzie Business Intelligence wybrać do swojej firmy, przeczytaj tekst „Narzędzia business intelligence — które będą najlepsze do Twojej firmy?„.

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning)

Czyli systemy informatyczne, które gromadzą wiele różnych modułów, dzięki czemu pozwalają na objęcie nimi wszystkich aspektów firmy- od księgowości i finansów przez logistykę, magazyny a także zarządzanie i raportowanie.

Współcześni przedsiębiorcy wiedzą, że aby zwiększyć efektywność firmy należy automatyzować procesy biznesowe. Nie jest to tylko ważne ze względów formalnych (wysyłka elektronicznych dokumentów do urzędów, JPK, ZUS, czy inne), ale także finansowych (ograniczenie kosztów). Równie istotną rolę odgrywają budowanie wizerunku i konkurencyjności własnej marki.

Typy systemów informatycznych – gotowe czy dedykowane: który wybrać?

W małym przedsiębiorstwie z powodzeniem sprawdzą się gotowe narzędzia informatyczne, których implementacja jest szybka i łatwa. Z takich systemów IT korzysta tysiące mikro, małych i średnich firm. Są znacznie tańsze niż oprogramowanie dedykowane, a przy tym oferują najważniejsze funkcjonalności, takie jak obsługa rozliczeń czy monitoring zamówień. To jednak nie koniec zalet. Pudełkowe aplikacje IT mogą być obsługiwane przez zwykły laptop lub komputer stacjonarny – nie ma potrzeby inwestowania w serwer. Niestety, mimo wielu plusów, gotowe systemy informatyczne mają jedną podstawową wadę – firma nie ma możliwości poszerzania oprogramowania o dodatkowe moduły (np. zarządzania finansami, obsługi łańcucha dostaw czy zarządzania wydajnością przedsiębiorstwa) które mogą okazać się niezbędne w przypadku rozwoju działalności.

A jak to wygląda w przypadku oprogramowania dedykowanego? Takie systemy IT są w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Na rynku dostępne są różne systemy informatyczne, co ułatwia dobór właściwego rozwiązania, ale zdarza się, że dostawca tworzy je od podstaw. Dedykowane narzędzia są najbardziej użyteczne w przypadku podmiotów działających w unikalnych modelach biznesowych. Elastyczność oprogramowania sprzyja zwiększeniu efektywności pracy, co przekłada się na lepsze zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa.

Dedykowane systemy ERP stanowią nieocenione wsparcie przy podejmowaniu decyzji o dalszych losach firmy. Możliwość tworzenia dodatkowych modułów i ich swobodnej modyfikacji pozwalają z łatwością rozszerzać ofertę, dokonywać przekształceń czy wchodzić na nowe rynki. Warto przy tym zaznaczyć, że system może być zintegrowany z zewnętrznym oprogramowaniem firmy, co jest niezwykle cenne w przypadku przedsiębiorstw, w których zachodzą bardzo złożone procesy biznesowe.

Chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie?

Skonsultuj się z naszym ekspertem i umów się na prezentację!

Integracja systemów informatycznych

Pomimo że dostawcy rozwiązań IT projektują programy dla każdej branży, zdarza się, że firma może nie znaleźć rozwiązania, które kompleksowo spełnia jej potrzeby. W takiej sytuacji niezbędnym działaniem jest integracja systemów IT. Dzięki odpowiedniemu połączeniu kilku programów lub aplikacji wszystkie najważniejsze dane mogą być zgromadzone w jednym miejscu. To z kolei pozwala podejmować przemyślane decyzje strategiczne i jeszcze efektywniej analizować wyniki finansowe i strategię rozwoju przedsiębiorstwa.

Integracja z systemami ERP znajduje zastosowanie zarówno w przypadku programów, aplikacji i narzędzi działających w obrębie jednej firmy, jak i poza przedsiębiorstwem. Niezakłócony przepływ danych jest warunkiem koniecznym dla uzyskania wysokiej efektywności pracy. Dzięki integracji systemy mogą współpracować, zachowując przy tym wymagany poziom bezpieczeństwa.

Jak system informatyczny może wspierać firmę?

W chwili obecnej systemy IT są nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu. Wspierają jego prowadzenie w każdym aspekcie i w większości działów. Poczynając od działu księgowego, gdzie następują rozliczenia firmy, kalkulacje podatków. Rzetelne dane finansowe to także rzetelny obraz sytuacji firmy. Oprócz tego informacja zarządcza to niezbędny element trafnych decyzji biznesowych.

Wśród systemów, które efektywnie wspierają średnie i duże firmy posiadające gospodarkę magazynową jest Comarch in. Enterprise Resources Planning XL oraz Comarch ERP Altum.

System informatyczny, które skutecznie będzie ułatwiał pracę małej firmy, bądź biura rachunkowego będzie Comarch ERP Optima.

Jak wybrać system informatyczny do swojej firmy?

Wybór systemu informatycznego stanowi dla Ciebie duże wyzwanie? Jeżeli masz problem z wyborem systemu informatycznego, zainwestuj w oprogramowanie ERP, które będzie dostosowane do specyfiki Twojej firmy i będzie elastycznie zmieniać się razem z nią. Systemy Comarch ERP to modułowe systemy ERP, co sprawia że zmieniają się wraz z rozwojem Twojej firmy. Dodatkowo, jeżeli jakieś procesy zachodzące w Twojej firmy, wymagają specyficznego i nieszablonowego podejścia, stworzymy dla Ciebie dedykowaną aplikację ERP, w pełni zintegrowaną z systemem Comarch ERP.

Usprawnienie w biznesie – funkcjonalność – uniwersalność: postaw na Comarch ERP!

Nie wiesz, na jakie oprogramowanie postawić, ale jednocześnie zależy Ci na systemie, który jest maksymalnie uniwersalny i elastyczny? W takim przypadku serdecznie rekomendujemy systemy Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL, które zyskały ogromne uznanie wśród polskich przedsiębiorców. Czy wiedziałeś, że Comarch jako pierwszy dostawca rozwiązań IT w Polsce wdrożył w pełni automatyczny proces tworzenia i przesyłania plików JPK? Zobacz, ile zyskasz dzięki temu rozwiązaniu! Masz dodatkowe pytania? Z przyjemnością przedstawimy Ci szczegółowe informacje na temat oprogramowania i wyjaśnimy, jak wygląda wdrożenie rozwiązania. Zadzwoń i przedstaw swoje oczekiwania, a my dobierzemy dedykowane oprogramowanie do Twojego biznesu!

Jaka jest różnica między oprogramowaniem dedykowanym a gotowym?

Oprogramowanie dedykowane jest tworzone specjalnie dla konkretnego użytkownika lub przedsiębiorstwa, podczas gdy oprogramowanie gotowe jest masowo dostępne i przeznaczone dla ogólnej publiczności.

Jak system informatyczny może wspierać firmę?

Wśród systemów, które efektywnie wspierają średnie i duże firmy posiadające gospodarkę magazynową jest Comarch in. Enterprise Resources Planning XL oraz Comarch ERP Altum.

Aleksandra Antczak
Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Aleksandra Antczak

Aleksandra Antczak

Marketing Manager

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
COMARCH DMS
Blog ekspercki

Dlaczego warto testować oprogramowanie?

Testowanie oprogramowania to wieloetapowy proces, który pomaga wykryć wszelkie defekty, zapobiec ich powstawaniu oraz zwiększyć spójność i wewnętrzną jakość oprogramowania. W zależności od typu aplikacji testy mogą obejmować przegląd dokumentacji i kodu lub raportowanie wyników pracy. Sprawdź, co to jest testowanie oprogramowania, jakie są metody oceny oprogramowania i czym charakteryzują się poszczególne grupy testów.

altum w e-commerce
Blog ekspercki

Kasy fiskalne online – co musisz wiedzieć?

Kasa fiskalna online to typ urządzenia rejestrującego, które na bieżąco przesyła dane dotyczące sprzedaży do centralnego systemu informatycznego urzędu skarbowego. Dzięki temu organy podatkowego mogą kontrolować transakcje w czasie rzeczywistym i tym samym szybciej wykrywać wszelkie nieprawidłowości podatkowe. Sprawdź, kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej online i co na ten temat mówią przepisy prawa.

user experience
Blog ekspercki

User Experience – co to jest i dlaczego jest tak ważne?

User Experience, czyli doświadczenie użytkownika, to wrażenia towarzyszące odbiorcy podczas korzystania z programów, aplikacji i stron internetowych. UX design jest podstawą sukcesu każdego biznesu. Jeżeli zależy Ci na przyciągnięciu klientów, zwiększeniu ich zaangażowaniu i poprawie konwersji, nie możesz pominąć etapu dostosowania danego rozwiązania do potrzeb konkretnej grupy docelowej.