System informatyczny na miarę – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem jest wysłanie zapytania ofertowego. Zanim to zrobisz, zorganizuj spotkanie z udziałem zespołu, który w przyszłości będzie korzystał z programu, oraz działu IT. W wytycznych, które zostaną przekazane usługodawcy, powinny znaleźć się następujące informacje:
- typ aplikacji: B2B – bussiness to bussiness, B2C – bussiness to client lub enterprise;
- urządzenia, na których będzie działać system ERP;
- lista wymogów: oprogramowanie dedykowane ERP może spełniać konkretne wytyczne dostosowane do aktualnych potrzeb firmy,
- integracja danych (opcjonalnie) z innymi używanymi rozwiązaniami IT, np. narzędziami do analityki biznesowej czy modułem Business Intelligence.
- budżet i termin realizacji: dedykowane systemy ERP są droższe od gotowych rozwiązań.
Chcesz ustrukturyzować działalność firmy? Sprawdź ofertę systemów ERP wspomagających funkcjonowanie przedsiębiorstw. Zapoznaj się z oprogramowaniem Comarch Optima.
Kryteria wyboru systemów informatycznych ERP
Zastanów się, czego oczekujesz od oprogramowania. Czy jest coś, na czym zależy Ci szczególnie? A może poszukujesz stabilnego i uniwersalnego rozwiązania do zarządzania relacjami z klientami, usprawnienia obiegu dokumentów czy analizy danych?
Oto podstawowe cechy dobrych systemów IT:
- Bezobsługowość – nowoczesne systemy informatyczne automatyzują powtarzalne zadania, co sprzyja zwiększeniu efektywności pracy.
- Mobilność – najbardziej użyteczne, z perspektywy małych i średnich firm, są rozwiązania chmurowe, z których możesz korzystać z dowolnego miejsca na świecie.
- Współdzielenie danych – funkcjonalne systemy IT są projektowane w taki sposób, aby integrować różne obszary działania firmy.
- Elastyczność – poszczególne typy systemów informatycznych oferują zróżnicowane funkcjonalności, które precyzyjnie odwzorowują procesy biznesowe typowe dla konkretnej branży i dostosowane do indywidualnych potrzeb firmy.
Chcesz wdrożyć w swojej firmie system ERP?
Skontaktuj się z nami już dziś i zobacz co możemy Ci zaproponować!
Które oprogramowanie najlepiej spełnia powyższe kryteria? Przykłady systemów informatycznych można mnożyć. Firmy z sektora MŚP często kupują tylko wybrane moduły systemu informatycznego, np. dla kadr i płac, księgowości i finansów czy CRM (ang. Client Relationship Management).
Działasz w niszowej branży, która ma specyficzne potrzeby? W takim razie postaw na dedykowany serwis ERP. Oferowane przez nas aplikacje ERP od producenta Comarch są dostosowane do realiów polskiego rynku i spełniają rygorystyczne wymogi prawne narzucone przez ustawodawcę – także w zakresie RODO.
Chciałbyś zmodernizować infrastrukturę IT w firmie? Nie musisz zatrudniać etatowego pracownika! Oferujemy profesjonalny outsourcing IT. Wypełnij formularz lub zadzwoń do nas, a my przedstawimy Ci szczegóły!
FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Jaka jest różnica między systemami ERP a CRM?
System ERP skupia na zarządzaniu przedsiębiorstwem i optymalizacji pracy, wspierając funkcjonowanie firmy w różnych obszarach, m.in. księgowości, logistyce i produkcji, oraz ułatwiając gromadzenie i analizę danych. Programy CRM wspierają podejmowanie decyzji biznesowych i utrzymanie dobrych relacji z klientami.
Ile zajmuje wdrożenie systemu ERP w firmie?
Gotowy system IT w postaci rozwiązania chmurowego jest dostępny od ręki. W przypadku oprogramowania dedykowanego sprawa wygląda nieco inaczej. Jego wdrożenie do Twojej firmy może zająć od kilku do nawet kilkunastu miesięcy – w zależności od stopnia skomplikowania.
Czy system ERP sprawdzi się w każdej branży?
Oprogramowanie ERP będzie użyteczne w każdym przedsiębiorstwie niezależnie od jego wielkości. Zintegrowane systemy informatyczne optymalizują wszystkie procesy biznesowe, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, zapewniając lepsze zarządzanie firmą.
Czytaj także:
Optyczne rozpoznawanie tekstu – Comarch OCR
CRM online: Korzyści z systemu CRM w chmurze
Analiza danych i controlling w nowoczesnym biznesie
Dlaczego warto testować oprogramowanie?