Określanie wymagań dla systemów informatycznych i aplikacji – jak zrobić to dobrze?

Wybór odpowiedniego systemu IT dla firmy to kluczowa decyzja, która pociąga za sobą szereg konsekwencji. Jeżeli chcesz mieć pewność, że oprogramowanie ERP (ang. Enterprise Resource Planning, czyli Planowanie Zasobami Przedsiębiorstwa) jest w pełni dostosowane do specyfiki Twojego przedsiębiorstwa, skorzystaj z naszych porad.

Z naszego artykułu dowiesz się:

System informatyczny na miarę – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest wysłanie zapytania ofertowego. Zanim to zrobisz, zorganizuj spotkanie z udziałem zespołu, który w przyszłości będzie korzystał z programu, oraz działu IT. W wytycznych, które zostaną przekazane usługodawcy, powinny znaleźć się następujące informacje:

  • typ aplikacji: B2B – bussiness to bussiness, B2C – bussiness to client lub enterprise;
  • urządzenia, na których będzie działać system ERP;
  • lista wymogów: oprogramowanie dedykowane ERP może spełniać konkretne wytyczne dostosowane do aktualnych potrzeb firmy,
  • integracja danych (opcjonalnie) z innymi używanymi rozwiązaniami IT, np. narzędziami do analityki biznesowej czy modułem Business Intelligence.
  • budżet i termin realizacji: dedykowane systemy ERP są droższe od gotowych rozwiązań.

Chcesz ustrukturyzować działalność firmy? Sprawdź ofertę systemów ERP wspomagających funkcjonowanie przedsiębiorstw. Zapoznaj się z oprogramowaniem Comarch Optima.

SYSTEM ERP

Kryteria wyboru systemów informatycznych ERP

Zastanów się, czego oczekujesz od oprogramowania. Czy jest coś, na czym zależy Ci szczególnie? A może poszukujesz stabilnego i uniwersalnego rozwiązania do zarządzania relacjami z klientami, usprawnienia obiegu dokumentów czy analizy danych?

Oto podstawowe cechy dobrych systemów IT:

  • Bezobsługowość – nowoczesne systemy informatyczne automatyzują powtarzalne zadania, co sprzyja zwiększeniu efektywności pracy.
  • Mobilność – najbardziej użyteczne, z perspektywy małych i średnich firm, są rozwiązania chmurowe, z których możesz korzystać z dowolnego miejsca na świecie.
  • Współdzielenie danych – funkcjonalne systemy IT są projektowane w taki sposób, aby integrować różne obszary działania firmy.
  • Elastyczność – poszczególne typy systemów informatycznych oferują zróżnicowane funkcjonalności, które precyzyjnie odwzorowują procesy biznesowe typowe dla konkretnej branży i dostosowane do indywidualnych potrzeb firmy.

Które oprogramowanie najlepiej spełnia powyższe kryteria? Przykłady systemów informatycznych można mnożyć. Firmy z sektora MŚP często kupują tylko wybrane moduły systemu informatycznego, np. dla kadr i płac, księgowości i finansów czy CRM (ang. Client Relationship Management).

Działasz w niszowej branży, która ma specyficzne potrzeby? W takim razie postaw na dedykowany serwis ERP. Oferowane przez nas aplikacje ERP od producenta Comarch są dostosowane do realiów polskiego rynku i spełniają rygorystyczne wymogi prawne narzucone przez ustawodawcę – także w zakresie RODO.    

Chciałbyś zmodernizować infrastrukturę IT w firmie? Nie musisz zatrudniać etatowego pracownika! Oferujemy profesjonalny outsourcing IT. Wypełnij formularz lub zadzwoń do nas, a my przedstawimy Ci szczegóły!

COMARCH DMS

FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Jaka jest różnica między systemami ERP a CRM?

System ERP skupia na zarządzaniu przedsiębiorstwem i optymalizacji pracy, wspierając funkcjonowanie firmy w różnych obszarach, m.in. księgowości, logistyce i produkcji, oraz ułatwiając gromadzenie i analizę danych. Programy CRM wspierają podejmowanie decyzji biznesowych i utrzymanie dobrych relacji z klientami.

Ile zajmuje wdrożenie systemu ERP w firmie?

Gotowy system IT w postaci rozwiązania chmurowego jest dostępny od ręki. W przypadku oprogramowania dedykowanego sprawa wygląda nieco inaczej. Jego wdrożenie do Twojej firmy może zająć od kilku do nawet kilkunastu miesięcy – w zależności od stopnia skomplikowania.

COMARCH DMS

Czy system ERP sprawdzi się w każdej branży?

Oprogramowanie ERP będzie użyteczne w każdym przedsiębiorstwie niezależnie od jego wielkości. Zintegrowane systemy informatyczne optymalizują wszystkie procesy biznesowe, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, zapewniając lepsze zarządzanie firmą.

Czytaj także:

Optyczne rozpoznawanie tekstu – Comarch OCR

CRM online: Korzyści z systemu CRM w chmurze

Analiza danych i controlling w nowoczesnym biznesie      

Dlaczego warto testować oprogramowanie?      

Kasy fiskalne online – co musisz wiedzieć?            

User Experience – co to jest i dlaczego jest tak ważne?   

Małgorzata Jerominiak
Małgorzata Jerominiak

Specjalista ds. sprzedaży ERP

Małgorzata Jerominiak

Małgorzata Jerominiak

Specjalista ds. sprzedaży ERP

Szukasz wsparcia w zakresie IT i nowych technologii?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, bądź zadzwoń + 25 644 60 50

Polecane artykuły
COMARCH XL
Blog ekspercki

Unowocześnianie parku maszynowego – dlaczego jest tak ważne?

Dbałość o utrzymanie dobrej kondycji maszyn to warunek niezakłóconego i płynnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Niestety, firmy często odwlekają modernizację do momentu, gdy sprzęt zaczyna zawodzić i dochodzi do awarii. To duży błąd! Bogate zaplecze techniczne i stale modernizowany, nowoczesny park maszynowy, nie tylko pozwolą zbudować renomę na rynku, ale także zapobiegną sytuacji, w której nie będziesz mógł zrealizować zamówienia ze względu na zbyt małe moce przerobowe lub awaryjność maszyn. W tym tekście szczegółowo przedstawiamy znaczenie unowocześniania parku maszynowego dla ogólnej kondycji przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury!

Blog ekspercki

Określanie wymagań dla systemów informatycznych i aplikacji – jak zrobić to dobrze?

Wybór odpowiedniego systemu IT dla firmy to kluczowa decyzja, która pociąga za sobą szereg konsekwencji. Jeżeli chcesz mieć pewność, że oprogramowanie ERP (ang. Enterprise Resource Planning, czyli Planowanie Zasobami Przedsiębiorstwa) jest w pełni dostosowane do specyfiki Twojego przedsiębiorstwa, skorzystaj z naszych porad.

Blog ekspercki

Bezpieczeństwo danych w firmie – jak chronić siebie i klientów?

Dane, udostępnione przez osoby zatrudnione, klientów czy kandydatów na pracowników, powinny być przechowywane w kontrolowanych warunkach i zabezpieczone przy użyciu odpowiednich środków technicznych. Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, przyjęte przez Parlament UE i Radę UE w kwietniu 2016 roku, reguluje kwestie związane z gromadzeniem wrażliwych danych przez podmiot przetwarzający. W jaki sposób firmy powinny zabezpieczać szczególne kategorie danych osobowych, aby spełnić wymogi RODO?